Antrasiklinlere bağlı gelişen erken kardiyotoksisitenin doku doppler görüntüleme yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the Early Onset Anthracycline Cardiotoxicity by Tissue Doppler Imaging in Children
- Tez No: 421974
- Danışmanlar: PROF. DR. GAYAZ AKÇURİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Antrasiklinler çocuk ve erişkinlerde çeşitli kanserlerin tedavisinde kullanılan oldukça etkili ajanlar olmakla birlikte, kullanımları sırasında veya sonrasında ortaya çıkabilen kardiyotoksisite en önemli komplikasyonlarıdır. Antrasiklin tedavisi alan hastaların kardiyotoksisite riski açısından izlemlerinde en yaygın kullanılan yöntem, ekokardiyografik olarak sistolik fonksiyonların [ejeksiyon fraksiyonu (EF) ve kısalma fraksiyonu (KF)] değerlendirilmesidir. Bununla birlikte diyastolik fonksiyonlardaki bozulmanın sistolik disfonksiyon gelişiminden daha erken dönemde ortaya çıktığı ve ileride oluşabilecek sistolik fonksiyon bozukluğunu öngörmede etkili olduğu bildirilmektedir. Çalışmamızda antrasiklin tedavisi alan çocuk kanser hastalarının izleminde, sol ve sağ ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesi amacıyla geleneksel ekokardiyografik parametrelerin (mitral E, A, E/A oranı, EF, SF) ve doku Doppler görüntüleme (DDG) tekniğinin [miyokardiyal E' hızı, E'/A' oranı, deselerasyon zamanı (DZ), izovolümetrik relaksasyon zamanı (İRZ), izovolümetrik kontraksiyon zamanı (İKZ), ejeksiyon zamanı (EZ) ve miyokardial performans indeksi (MPİ)] klinikte kullanımları değerlendirildi. DDG analizleri sol ve sağ ventrikülde 7 farklı segmentte yapıldı; mitral anulus lateral (m-lat), mitral anulus medial (m-med), mid-interventriküler septum (İVS), sol ventrikül lateral duvarı (LV), triküspit anulus medial (t-med), triküspit anulus lateral (t-lat) ve sağ ventrikül serbest duvar (RV) segmentleri. Ayrıca dört segmentte MPİ ölçümü yapıldı (m-lat, LV, t-lat ve RV). Hasta grubu, yaşları 2 ile 20 arasında değişen (ortalama 8.16 ± 4.53 yaş) 72 çocuktan oluşturuldu (34 erkek, 38 kız). Olguların aldıkları kümülatif antrasiklin dozu ortalama 228.82 ± 74.21 mg/m2 (35-420 mg/m2 arası) olarak bulundu. 31 hasta (%43) tanı konulması ile birlikte çalışmaya alınırken (prospektif grup), diğer 41 olgu (%57) kemoterapi protokolleri devam ederken ve/veya son antrasiklin dozundan sonra bir yıl içinde çalışmaya dahil edildi. Hastalar almış oldukları kümülatif antrasiklin dozuna göre dört gruba ayrıldı; tedavi öncesi grup (0 mg/m2), tedavi grubu-1 (≤120 mg/m2), tedavi grubu-2 (120-240 mg/m2) ve tedavi grubu-3 (≥240 mg/m2). Kontrol grubunu ise benzer yaş ve cinsiyet dağılımına sahip 31 sağlıklı çocuk (13 erkek, 18 kız) oluşturdu (ortalama yaş 9.61±4.18 yıl). Tedavi öncesi grup ile kontrol grubunun ekokardiyografik olarak diyastolik (mitral E/A oranı, DZ, İRZ, miyokardiyal E' hızları ve E'/A' oranı) ve sistolik (EF, KF ve MPİ) fonksiyon parametrelerinin karşılaştırmalarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Anthracyclines are among the most effective chemotherapy treatments available for various types of malignancies both in children and adults, but are potentially cardiotoxic at all dose ranges. Serial surveillance for cardiotoxicity in patients receiving anthracyclines has most commonly centered on the assessment of left ventricular (LV) systolic function by either ejection fraction (EF) or shortening fraction (SF). It has been suggested that diastolic changes precede systolic dysfunction in various conditions and predict later deterioration. This study evaluates the clinical utility of the conventional echocardiographic parameters (mitral E, A, E/A ratio, EF, SF) and Tissue Doppler imaging (TDI) [myocardial E' velocity and E'/A' ratio, deceleration time (DT), isovolumic relaxation time (IVRT), isovolumic contraction time (IVCT), ejection time (ET) and myocardial performance index (MPI)] in the serial measurement of global left and right ventricular function in pediatric cancer patients who were treated with anthracycline antibiotics as part of their chemotherapeutic regimen for childhood malignancy. TDI analyses were performed at seven different segments of both left and right ventricles; mitral anulus lateral (m-lat), mitral anulus medial (m-med), mid-interventricular septum (IVS), lateral wall of the left ventricle (LV), triküspit anulus medial (t-med), triküspit anulus lateral (t-lat) and right ventricle free wall (RV) segments. Also MPI of four myocardial segments were measured (m-lat, LV, t-lat and RV). The study population consisted of 72 pediatric patients (34 boys, 38 girls; age range 2 to 20 years, mean 8.16 ± 4.53). Cumulative anthracycline doses of the patients were mean 228.82±74.21 mg/m2 (range: 35-420 mg/m2). 31 of these patients (43%) were followed from the diagnosis of their disease (prospective group) while the other 41 patients (57%) were joined the study when they were receiving their treatment or finished the last anthracycline dose within one year. The patients were classified into four group according to their cumulative anthracycline doses; pre-treatment group (0 mg/m2), treatment group-1 (≤120 mg/m2), treatment group-2 (120-240 mg/m2) and treatment group-3 (≥240 mg/m2). The control group consisted of 31 healthy children (13 boys, 18 girls). There were no significant differences in diastolic (mitral E/A ratio, DT, IVRT, myocardial E' velocities and E'/A' ratio) and systolic (EF, FS and MPI) echocardiographic parameters between pre-treatment group and control group.