Deneysel soğuk yaralanma modeli ile oluşturulan serebral doku hasarı ve beyin ödemi üzerine amifostine'nin etkinliğinin araştırılması
Evaluation of amifostine's effects on cerebral tissue injury and brain edema induced by experimental cold injury model
- Tez No: 421983
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM KAZAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Deneysel soğuk yaralanma modeli ile oluşturulan vazojenik beyin ödeminde ortaya çıkan fizyopatolojik değişimlerden, serbest oksijen radikal oluşumu, hücre membran degradasyonu ve oluşan kan-beyin bariyeri bozulması mekanizması üzerine, Amifostine'nin etkinliği araştırıldı. Bu etkiler Deksametazon ile karşılaştırılarak, Amifostine' nin ödem miktarı, lipid peroksidasyonu oranı, nötrofil infiltrasyonu ve histolojik inceleme metodlarıyla [Direkt Işık Mikroskobisi ve Transmisyon Elektron mikroskobisi (TEM) ile] hücre yapısı üzerine etkilerini incelendi. Çalışmada 138 rat kullanıldı ve 6 grup ( n= 23 ) oluşturuldu. Soğuk yaralanma modeli ile oluşturulan beyin ödeminin sonrası; 1. Ödem miktarını değerlendirmek için Beyin Dokusu Su Oranını (BDSO) ölçüldü. 2. Soğuk yaralanma sonrası artan serbest radikallerin membran lipidleri ile reaksiyonu ile oluşan lipid peroksidasyonunun göstergesi olan Malondialdehide (MDA) miktarını beyin dokusunda bakıldı. 3. Meydana gelen inflamasyonun değerlendirebilmek için direkt ışık mikroskobisi incelemesi yapıldı. 4. Nötrofil infiltrasyonun göstergesi olan doku miyeloperoksidaz (MPO) aktiviteleri bakıldı. 5. TEM yapılarak, soğuk hasar uygulanan dokularda, hücre yapısı üzerine etkileri ultrastrüktürel düzeyde incelendi. Soğuk hasar grubunda ödem miktarı, MDA ve MPO miktarları kontrol ve tedavi gruplarından istatistiksel olarak anlamlı oranda yüksek bulundu. Işık ve elektron mikroskobisi incelemelerinde hücre yapılarında ileri derecede hasar saptandı. Amifostine ve deksametazon gruplarında ise ödem miktarında, MDA ve MPO aktivitelerinde azalma saptanmasına rağmen sadece Dexametazon MDA'daki azalma ve soğuk hasar öncesi Amifostine verdiğimiz gruptaki MPO aktivitesindeki azalma istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Amifostine ve deksametazon grupları arasında ödem miktarı ve MPO, MDA aktiviteleri açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Tedavi gruplarında hücresel ve ultrastruktürel düzeyde olumlu etkiler saptandı. Beyin ödemi, hala etkin ve iyi bir tedavi ile üstesinden gelinmesi gereken ciddi bir problemdir. Soğuk hasarlanmayla, standart ve kolay uygulanabilir bir model olarak ağır parankim hasarına yol açmadan beyin ödemi oluşturulabilir. Amifostine thiol içeren organik bir thiofosfat bileşiğidir. Radyoprotektif ve sitoprotektif etkileri bilinmekte olup bu amaçlarla kullanım alanı mevcuttur. Ancak, Amifostine'nin merkezi sinir sistemi üzerindeki nöroprotektif etkisi üzerine deneysel ve klinik veriler henüz yetersizdir Amifostine uyguladığımız deney gruplarında yalnızca travma yaptığımız ve tedavi vermediğimiz gruba göre düzelme sağlanmış, ancak karşılaştırma grubumuz olan steroid verdiğimiz gruba göre istatistiksel olarak anlamlı üstünlük sağlamamıştır. Çalışmamızda nöroprotektif etkilerini saptadığımız Amifostine için, beyin ödemi tedavisindeki etkinliğinin yeni deneysel çalışmalarla desteklenmesi gerektiğine inanılmaktadır
Özet (Çeviri)
Effects of amiphostine upon patho-physiological changes in vasogenic brain edema induced by experimental cold injury model including free oxygen radical formation, cell membrane degradiation and blood brain barrier distortion were studied. In comparison to dexamethasone, the effect of amiphostine on edema formation, lipid peroxidation ratio, neutrophil infiltration and cell structure were studied by using TEM (Transmission Electrone Microscopy) 138 rats were included in this study. They were divided to 6 groups. After brain edema induced by cold injury model: 1. Brain water content was calculated for evaluation of brain edema size. 2. Maloniledialdehide (MDA) content of brain that shows lipid peroxidation occuring during reactions between membrane lipids and free oxygen radicals that rise after cold injury was studied 3. Direct light microscopy was performed for evaluation of inflammation. 4. Tissue myeloperoxidase (MPO) levels were studied. 5. By means of TEM, effects of cold injury upon cell structure were explored ultrastructurally. Edema size, MDA and MPO levels were significantly higher in cold injury groups compared to control and treatment groups. High distortion in cell structures were seen in light and electrone microscopy. Although edema size and decreament in MDA and MPO activities were seen in both Amiphostine and Dexametasone groups, significant decreaments were obtained for MDA levels in Dexamethasone group and for MPO activities in the group in which amiphostine was administirated before cold injury induction. There was no significant differance between amiphostine and dexamethasone groups for edema size, MPO and MDA levels. Cellular and ultrastructural positive effects were seen in treatment groups. Brain edema is still a serious problem that has to be overcome by an efficent treatment. By cold injury, brain edema can be achieved without serious paranchimal injury by a standart and easy model. Amiphostine is an thiophospate compound containing thiol that is being used for its radioprotective and cytoprotective effects. But, there aren't enough experimental and clinical data revealing its neuroprotective effects on central nervous system. In our study, positive outcomes was achieved in amiphostine groups comparing to non-treated trauma groups but significant differances were not obtained according to Dexamethasone control group. In conclusion amiphostine has some neuroprotective effects according to our datas. We believe that its effects on brain edema needs to be further studies.