Akdeniz Üniversitesi Hastanesi erişkin hematoloji servisi ve erişkin kök hücre transplantasyon ünitesinde hava kontaminasyonunun iki farklı yöntem kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of air contamination levels using two different methods at adult haematology unit and adult stem cell transplantation unit in Akdeniz University Hospital
  1. Tez No: 421982
  2. Yazar: GÜL AYDIN TIĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜMER VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Hastanemizin kritik bölümlerinde hava kontaminasyonu düzeylerini ilk kez belirlemek, farklı havalandırma özelliklerine sahip bölümleri ve dış ortamı karşılaştırmak ve hava kontaminasyonunu araştırmak için kullanılan iki yöntemin etkinliğini değerlendirmek amacıyla bu çalışma gerçekleştirildi. Bu amaçla toplam 17 noktadan 25 hafta süreyle hava örnekleri alındı. Örnekleme için hem belli hacimde havayı otomatik olarak besiyerine eken hava kalite kontrol cihazı hem de besiyeri içeren plakları belli sürede örnekleme alanında açık bırakarak uygulanan sedimentasyon yöntemi kullanıldı Örneklemeler sonucunda erişkin kök hücre transplantasyon ünitesi (KHTÜ) hasta odaları, KHTÜ oda tuvaletleri, KHTÜ koridoru, KHTÜ'ye komşu koridor, erişkin hematoloji servisi (HS) hasta odaları, HS oda tuvaletleri, HS koridoru ve hastane bahçesinin havasında; metreküpteki bakteri yoğunlukları cihaz ile sırasıyla 197,50 ± 296,30, 184,96 ± 213,63, 210,08 ± 137,48, 802,80 ± 397,42, 969,20 ± 603,47, 914,41 ± 581,57, 867,84 ± 489,29, 370,04 ± 292,66; metreküpteki bakteri yoğunlukları sedimentasyon yöntemi ile sırasıyla 221,60 ± 372,35, 142,86 ± 247,98, 211,92 ± 102,27, 767,88 ± 875,15, 796,02 ± 604,01, 881,93 ± 716,82, 1087,00 ± 599,19; metreküpteki mantar yoğunlukları cihaz ile sırasıyla 4,18 ± 6,75, 9,66 ± 14,39, 14,44 ± 14,10, 94,40 ± 59,75, 63,48 ± 101,23, 80,43 ± 109,23, 63,84 ± 49,86, 195,46 ± 255,15; metreküpteki mantar yoğunlukları sedimentasyon yöntemi ile sırasıyla 2,48 ± 7,08, 1,78 ± 8,12, 4,88 ± 11,84, 31,28 ± 34,06, 25,41 ± 83,19, 20,14 ± 53,25, 38,04 ± 42,64, 458,32 ± 385,65; metreküpteki Aspergillus yoğunlukları cihaz ile sırasıyla 0,42 ± 1,05, 2,66 ± 6,93, 1,52 ± 2,68, 10,80 ± 13,30, 3,17 ± 5,94, 6,51 ± 16,99, 3,36 ± 5,82, 3,40 ± 9,12 metreküpteki Aspergillus yoğunlukları sedimentasyon yöntemi ile sırasıyla 0,26 ± 1,84, 0,34 ± 2,40, 0,00 ± 0,00, 5,64 ± 10,92, 0,42 ± 3,04, 0,59 ± 4,36, 0,52 ± 2,60, 3,72 ± 15,96 olarak saptanmıştır. Sonuçlarımız daha önce yapılan çeşitli çalışmalarla karşılaştırıldığında; bakteriyel kontaminasyonlarımız KHTÜ'de HS'den daha az olmakla birlikte her iki alan için oldukça yüksek bulunmuştur. Mantar kontaminasyonlarımızın ise KHTÜ için oldukça iyi düzeyde, KHTÜ önündeki koridor ve HS için de kabul edilebilir sınırlar içinde olduğu saptanmıştır. Aspergillus yoğunlukları değerlendirildiğinde KHTÜ ile HS arasında anlamlı fark saptanmamış ve bu alanlarda Aspergillus yoğunluğunun 5 CFU/m3'ün altında olduğu ancak arzu edilen 1 CFU/m3 düzeyinin üstünde olduğu saptanmıştır. Ayrıca KHTÜ önündeki koridor korunmayan alanlar için kabul edilen 10 CFU/m3 sınırının da üzerindedir. İki yöntem karşılaştırıldığında bakteri düzeylerini saptama açısından belirgin fark olmadığı görülmüştür. Mantar ve Aspergillus miktarlarının ise genellikle cihaz tarafından daha fazla saptandığı belirlenmiştir. Bu sonuçların ışığında hastanemiz erişkin KHTÜ ve HS havasındaki Aspergillus kontaminasyonunun klinik ve epidemiyolojik incelemeler eşliğinde yakın takibini ve hastanemizdeki tüm kritik alanlar için rutin hava kalite kontrol programları oluşturulmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
This was the first study to determine air contamination levels in our hospital's critical departments and to compare departments with different air condition characteristics and outside air to search the efficacy of two assays used. For this purpose air specimens were collected from 17 different place continiously throughout 25 week-period. For sampling, air quality control tool that automaticly impacts a known volume of air to agar and sedimentation assay that lefts agar plaques open for a certain period of time at the sampling area were used. Bacteria inoculum (CFU/m3) at adult stem cell transplantation unit (SCTU) patient rooms, SCTU room toilet, SCTU coridor, SCTU's neighbour coridor, adult haematology service (HS) patient room, HS room toilet, HS coridor, hospital garden environment with air sampler were 197,50 ± 296,30, 184,96 ±213,63, 210,08 ± 137,48, 802,80 ± 397,42, 969,20 ± 603,47, 914,41 ± 581,57, 867,84 ± 489,29, 370,04 ± 292,66 respectively; with sedimentation assay were 221,60 ± 372,35, 142,86 ± 247,98, 211,92 ± 102,27, 767,88 ± 875,15, 796,02 ± 604,01, 881,93 ± 716,82, 1087,00 ± 599,19 respectively. Fungal inoculum (CFU/m3) at SCTU patient rooms, SCTU room toilet, SCTU coridor, SCTU's neighbour coridor, HS patient room, HS room toilet, HS coridor, hospital outside environment with air sampler were 4,18 ± 6,75, 9,66 ± 14,39, 14,44 ± 14,10, 94,40 ± 59,75, 63,48 ± 101,23, 80,43 ± 109,23, 63,84 ± 49,86, 195,46 ± 255,15 respectively; with sedimentation assay were 2,48 ± 7,08, 1,78 ± 8,12, 4,88 ± 11,84, 31,28 ± 34,06, 25,41 ± 83,19, 20,14 ± 53,25, 38,04 ± 42,64,,458,32 ± 385,65 respectively. Aspergillus inoculum (CFU/m3) at SCTU patient rooms, SCTU room toilet, SCTU coridor, SCTU's neighbour coridor, HS patient room, HS room toilet, HS coridor, hospital outside environment with air sampler were 0,42 ± 1,05, 2,66 ± 6,93, 1,52 ± 2,68, 10,80 ±13,30, 3,17 ± 5,94, 6,51 ± 16,99, 3,36 ± 5,82, 3,40 ± 9,12 respectively; with sedimentation assay were0,26 ± 1,84, 0,34 ± 2,40, 0,00 ± 0,00, 5,64 ± 10,92, 0,42 ± 3,04, 0,59 ± 4,36, 0,52 ± 2,60, 3,72 ± 15,96 continuously. When we compare our results with previous studies; although bacterial contamination levels were less at SCTU than HS, significantly higher level of contamination was observed at both departments. Fungal contamination level for SCTU was found to be moderate, for HS and SCTU's neighbour coridor were at an acceptable amount. When Aspergillus levels were determined, significant difference between SCTU and HS was not found and it was found to be less than 5 CFU/m3 for both departments but higher than ideal 1 CFU/m3 level. Moreover at SCTU's neighbour coridor it was higher than 10 CFU/m3 that is the acceptable limit at unprotected areas. When two assay were compared in determining bacteria level statistically significant difference was not found. For fungal and Aspergillus levels air sampler performance was beter. İn conclusion, we suggest the follow up of Aspergillus air contamination at SCTU and HS correlated with clinic and epidemic researchs and establishment of air quality control programs at all critical departments in our hospital.