Primer baş ağrısı sendromu olan hastalar ile normal sağlıklı bireylerde oreksin a düzeyinin karşılaştırılması
Orexin –A Levels in Primary Head Disorders in Comparison to Normal Healthy Individuals
- Tez No: 421984
- Danışmanlar: PROF. DR. BABÜR DORA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Baş ağrısı insanları etkileyen tüm ağrılar içinde oldukça sık görülen ve yaşam boyunca karşılaşma riski yüksek olan kompleks ve heterojen sebeplerle ortaya çıkan yaygın bir semptomdur. Primer baş ağrısı grubunda yer alan migren ve gerilim tipi baş ağrılarının patofizyolojisinde halen açıklanamayan noktalar bulunmaktadır Her ne kadar ilişikteki semptomların kapsamlı sırası primer baş ağrılarında farklı bir patofizyoloji zemininde görülse de, trigeminal sinir ve onun periferal ve merkezi bağlantılarının atakların ağrı komponenti açısından son derece önemli olduğu açıktır. Trigeminal nosisepsiyonda hipotalamusun tutulumu için deneysel kanıt çeşitli çalışmalardan sağlanmıştır. Beyinde yaygın olarak bulunan ve beynin lateral ve dorsal hipotalamus çıkıntısında sentezlenen Orexin A ve B nöropeptidleri, insan vücudunda beslenme, uyku-uyanıklık siklusu, kardiovasküler fonksiyonlar, nöroendokrin ve otonom fonksiyonların ayarlanmasında görev alır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, orexinlerin ağrının modülasyonunda da önemli bir rol oynadığını göstermektedir Bu çalışmanın amacı primer baş ağrısı grubu içinde en sık görülen Migren ve Gerilim tipi baş ağrısı durumlarında Orexin-A seviyelerinin belirlenmesi ve başağrısının kronikleşmesinin Orexin-A seviyeleri ile ilişkili olup olmadığının belirlenmesidir. Çalışmaya IHS 2004 kriterlerine uyan 31 epizodik migren hastası, 15 kronik migren hastası, 31 gerilim tipi baş ağrısı hastası, 15 kronik gerilim tipi baş ağrısı hastası ve 20 yaş ve cinsiyet uyumlu kontrol grubu alınmıştır. Tüm gruplardaki hastalardan ve epizodik migren grubundaki 31 hastanın 17'inden atak sırasında da kan örneği alındı.. Alınan kan örnekleri bekletilmeden plazmaları santrifüj ile ayrılarak -80 C'de analize dek saklandı. Tüm örnekler toplandıktan sonra eş zamanlı olarak Orexin A seviyeleri ELISA kitle çalışılarak ölçüldü. Hastaların tümünden alınan ilk kan örneği Oreksin 1 olarak, 31 epizodik Migreni olan ve 17 hastadan alınan kan örneği Oreksin 2 olarak kodlandı. İstatistiksel analizde; Tukey testi kullanıldı. Bu çalışma sonucunda; Epizodik Migren baş ağrısında, Kan Oreksin A düzeyleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu. Kronik migren, epizodik gerilim tipi baş ağrısı ve kronik gerilim tipi baş ağrısı grupları arasında anlamlı fark yoktu. Bu bulgular bize epizodik migren hastalarındaki düşük Oreksin-A seviyeleri migren hastalarının normal kişilerde çok çok seyrek görülen migrenöz başağrısı ataklarına neden daha yatkın olduğunu açıklayabilir.
Özet (Çeviri)
Primary headache disorders are most common headache syndromes. They encompass a heterogeneous group of neurologic disorders that cause recurrent or persistent head pain without any clear underlying cause. Although the wide array of accompanying symptoms seen in primary headache disorders underline a differential pathophysiology, it is clear that the trigeminal nerve and its peripheral and central connections are of great importance to the pain component of attacks. Neuropeptides, Orexin A and B are two neuropeptides which ara widely distrubuted throughout the brain and synthesized from the lateral and dorsal horn of the hypothalamus and have implication in a variety of functions including feeding, sleep wake cycle, cardiovascular control, neuroendocrine and autonomic control as well as a more recent implication in the modulation of nociceptive processing. The purpose of the present study was to compare the blood Orexin A levels between Migraine, tension type headache and control groups and assess the relationship of blood Orexin A levels with the chronicity of headache. In this study, 31 patients with episodic migraine, 15 patients with chronic migraine, 31 patients with tension-type headache and 15 patients with chronic tension-type headache and age and gender matched controls (n=21) were included. Blood samples were collected from the participants and of 17 patients from the episodic migraine group during the attack. Blood Orexin A levels in the episodic migraine headache group were statistically significantly lower when compared to the control group. There was no statistical difference between chronic migraine, episodic tension-type and chronic tension-type headache groups. The hypothalamus may be responsible for maintaining a basal nociceptive treshold via the orexinergic system. Experimental evidence suggests that orexin-A has an inhibitory role in many steps of peripheral sensitization which plays part in the pathophysiology of an acute migraine attack. The lower orexin A levels found in episodic migraine patients in our study might increase the susceptibility to migraine attacks by lowering basal pain tresholds and fascilitating peripheral sensitization. It is possible that in chronic migraine the elevated OX-A levels compared to episodic migraineurs reflect a compensatory response to chronic pain or an autonomic response to the stress caused by it. Chronification of migraine has been shown to cause degeneration of the pain controlling centers in the brainstem which may lead to a decrease in OX-A receptors in the mentioned areas. The decrease in receptor density could in return stimulate the orexinergic system to increase levels of OX-A. Our findings may suggest that the hypothalamus plays a role in the pathophysiology of migraine but not in that of tension-type headache. More studies are needed to assess the exact role of the orexinergic system in migraine