Invaziv meme karsinomlarında hgf/s, c-met, nf-kb ekspresyonunun klinikopatolojik parametreler ve prognoz ile ilişkisi
  1. Tez No: 421985
  2. Yazar: GÜLNUR BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HADİCE ELİF PEŞTERELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Meme karsinomları kadınlarda en sık görülen maligniteler olup kadınlarda kanserden ölümlerde ilk sırada gelmektedir . Her yıl 1.200.000 kadın meme kanserine yakalanmaktadır. İnsanlarda meme kanserinin kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak etyopatogenezde rol oynayan birçok risk faktörü belirlenmiştir. Ancak meme kanserli kadınların % 70 – 80'i bu risk faktörlerine sahip değildir . Meme kanserinde prognozu belirleyen bir çok parametre vurgulanmaktadır. Bu parametreler tedavi protokollerinin belirlenmesinde de önemli rol oynamaktadır. Bunlara ek olarak belirlenecek yeni histopatolojik prognostik parametreler yeni tedavi seçeneklerinin üretilmesinde ve tedavi planlaması aşamasında klinisyene yardımcı olacaktır. Meme kanserlerinde hücrelerin preneoplastik dönemden, hematojen ve lenfatik invazyon yapabilme özelliğine sahip invaziv karsinomlar haline gelebilmesi için bir çok basamaktan geçmesi gerekmektedir. Bu basamaklarda yer alan hücresel mekanizmalar ve düzenleyici molleküllerin çoğu aydınlatılabilmiş değildir. Bu çalışmada ara basamaklarda yer alan meme dokusunda karsinogenezde rol aldığı önceki çalışmalarda gösterilmiş C-met,HGF/SF ve NF-κβ' nin prognostik faktör olarak önemi araştırılmıştır. Bu amaçla 103“invaziv duktal karsinom ”tanılı olguda bu 3 faktör düzeyleri ile tümör çapı, nükleer ve histolojik derece, evre, lenf düğümü durumu, hormon reseptör varlığı, cerbB2 ekspresyonu ve sağ kalım oranları karşılaştırılmıştır. HGF/SF nükleer grade, C-met tümör çapı ve nükleer grade, NF-κβ uzak organ metastaz varlığı, PR durumu ve sağ kalım oranları ile ilişkili bulunmuştur. Her 3 faktör yaş, lenf düğümü tutulumu , Evre, histolojik grade, ER durumu, cerbB2 ekspresyonu ile ilişkisiz bulunmuştur. C-met,HGF/SF ve NF-κβ meme kanserlerinde prognostik faktör olarak umut vericidir. Önemlerinin daha iyi anlaşılabilmesi ve yeni tedavi seçeneklerinin oluşturulabilmesi için olgu sayısı daha fazla, daha uzun takip süreli çalışmalar yapılması gerekir.
Özet (Çeviri)
Most breast cancers evolve over a long latent period proceeding through a stepwise progression from preneoplastic disease into fully invasive cancer capable of lymphatic spread and hematogenous metastasis. These processes require cellular growth, migration and differentiation. Several growth factors and their receptors play important role in mammary differantiation and have been implicated in mammary carcinogenezis. One of them is thyrosine kinase growth factor receptor MET and its ligand Hepatocyte growth factor /scatter factor (HGF/SF) . HGF/SF and C-MET induce mitogenic, motogenic, morphogenic behaviour, angiogenezis, tubul/lumen formation in normal breast tissue and in breast carcinoma. Especially co-expression of C-MET and HGF in breast carcinoma provides tumor cell proliferation, distruption of intercellular junctions, migration through the extracellular matrix, protection from apoptosis and leads to expression of differentiated phenotypes. NF-κB is important for tumor development in that it regulates the expression of genes for cell growth, metastasis and apoptotisis. In this study we used parafin-embedded blocks from excisional biopsy, lumpectomy, mastectomy of 103 patients that diagnosed as invasive ductal carcinoma from 1998 to 2002 in Akdeniz University Medical Faculty Pathology Departmant to analyze expression of HGF/SF, C-MET, NF-κB by immunohistochemistry. The results compared with other histopathological parameters (diameter,nuclear and histologic grade, stage, lymph node positivity, hormon receptor status, cerbB2 expression ) and prognosis. We found that strong HGF/SF, C-met expression were associated with high nuclear grade. Also strong C-met expression correlated with tumour size. NF-κB positivity was associated with distant metastasis, hormon receptor status and disease free and overall survival. All 3 immunohistochemical factors have no realationship with age, histologic grade, stage, lymph node positivity and cerbB2 expression. HGF/SF, C-MET, NF-κB could be useful prognostic factors in breast carcinomas. To evaluate the prognostic significance of HGF/SF, C-MET, NF-κB and maintance of new treatment strategies further studies that include more number of patients and long follow up period.