Orta palmar bölgeden mini kesi ile yapılan karpal tünel sendromu cerrahisi tedavi sonuçlarımız
Surgical treatment of carpal tunnel syndrome with limited incision through mid-palmar area
- Tez No: 421990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ÖZCANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, karpal tünel sendromu cerrahi tedavisinde, skar hassasiyetini ve pilar ağrısını azaltmak için ciltaltı sinir yoğunluğu fazla olan ve elde en çok temas yüzeyi olan pilar bölgesini korumak amaçlı, orta palmar bölgeden mini kesi kullanılarak yapılan cerrahinin klinik sonuçları ve komplikasyolarını sunmayı amaçladık. Ocak 2006-Aralık 2010 tarihleri arasında, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında, aynı cerrah tarafından transvers karpal ligament distalinden orta palmar bölgeden yapılan mini kesi ile ameliyat edilen 160 hastanın 200 eli, iyileşme açısından; Boston semptom şiddeti ve fonksiyonel durum ölçeği, kaba kavrama ve palmar çimdik kuvveti, hasta memnuniyeti ve 29 elde EMG ile değerlendirildi. Boston semptom şiddeti ve fonksiyonel durum skorlarında ameliyet sonrasında anlamlı düzelme saptandı. Kaba kavrama ve palmar çimdik kuvvetlerinde ameliyat sonrası istatistiksel anlamlı düzelme saptandı. Ameliyat öncesi ve sonrası EMG'si bulunan 29 elde, %83 düzelme saptandı. Hasta memnuniyeti %96,5 iyi olarak değerlendirildi. Karpal tünel sendromu cerrahi tedavisinde, ciltaltı sinirler korunarak orta palmar bölgeden yapılan; ucuz, güvenilir ve etkin bir yöntem olan mini kesi ile başarılı sonuçlar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to decrease scar discomfort and pillar pain of carpal tunnel syndrome surgery results which were performed with mini invasive surgery. We prefered to perform minimally invasive method to preserve the pillar area which is one of the most intensive area for subcuteneous nerve and which is containing most contact area within the hand. The study included 200 hands of 160 patients with carpal tunnel syndrome, operated at Akdeniz University School of Medicine department of orthopedics and traumatology between January 2006- December 2010. All hands were operated by the same surgeon with mini (limited) incision which was performed through distal part of the transvers carpal ligament at mid palmar region. Post-operatively 200 hands evaluated with Boston Questionnaire, grip and pinch strength, patient satisfaction and 29 of them also evaluated with control EMG results. We achieved statistically significant improvement with grip and pinch strength. In post-operative period we achieved significant improvement according to Boston Questionnaire. When we evaluated the pre-operative and post-operative EMG results of 29 patient we have found 83% healing. Patient's satisfaction about the procedure was 96,5%. We conclude that in limited-open carpal tunnel surgery from the mid-palmar region preserve cutaneous nerves and improve outcome. Successful results can be achieved with mid-palmar mini (limited) incision technique which is a reliable, cheap and effective method of treatment.