Kalp transplantasyonu yapılan hastalarda akut rejeksiyon tanısında endomiyokardiyal biyopsi sonuçları ile plazma pro-bnp ve biyokimyasal parametrelerin karşılaştırılması
The comparision between endomyocardial biopsy results and blood pro-bnp level to diagnose acute rejection at hearth transplant patients
- Tez No: 421999
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BAYEZİD
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kalp yetersizliği mortalite ve morbiditesi yüksek olan, hastanın yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Medikal tedaviye ve son yıllarda geliştirilen destek cihazlara rağmen prognozu halen kötüdür. Kalp yetmezlikli hastaların her yıl %10'unda klinik durum son dönem kalp yetmezliğine ilerler. Kalp transplantasyonu bu grup hastalarda hayatta kalma oranına olumlu etkisi olan ve hastanın yaşam kalitesini arttıran etkin bir tedavi yöntemidir. Transplantasyon sonrası önemli mortalite ve morbidite nedenleri; akut rejeksiyon, infeksiyonlar, geç dönemde transplant koroner arter hastalığı, immünsüpresif ilaçlara bağlı böbrek yetmezliği ve malignitelerdir. Günümüzde rejeksiyonu saptamak için kulanılan altın standart metod endomiyokardiyal biyopsidir. Ancak invaziv ve pahalı bir yöntem olması, bu metodun en önemli dezavantajlarıdır. Bu nedenle, rejeksiyonu saptamak için kullanılabilecek alternatif yöntemler ve rejeksiyon düşündürebilecek bir takım biyokimyasal belirteçler üzerinde yapılan çalışmalar, giderek artmaktadır. Hasta sayımız az olsa da yaptığımız çalışmanın sonuçlarına göre; noninvaziv tetkiklerin akut rejeksiyonun kesin tanısında hala altın standart yöntem olan EMB'nin yerini tutmayacağını ancak elde edilecek sonuçların rejeksiyonu yüksek oranda düşündürebilir nitelikli olduğunu saptadık. Hastaların yakın takibi ve noninvaziv tetkiklerin birlikte kullanılabilirliği ile klinik deneyimin sağlanması akut rejeksiyonun erken tanısını kolaylaştıracak ve EMB'nin sıklığını azaltacak metodlardır. Noninvaziv yöntemlerin ve biyokimyasal belirteçlerin EMB'nin yerini alabileceği beklenmemeli, tanıda yardımcı ve yönlendirici olabilecekleri de akılda tutulmalıdır. Yine
Özet (Çeviri)
Heart failure is still with high mortality and morbidity. It decreases the life quality of the patient. Despite medical therapy and asist devices that developed recently, it has still bad prognosis. Every year, every 10% of heart failure patients proceed to end-stage disease. Heart transplantation is an effective method of tratment which increases the survival and life quality of those patients. The most important reasons of mortality and morbidity after heart transplantation are; acute rejection, infections, malignencies, coronary allograft vasculopathy and renal insufficiency due to immunosuppressive drugs. Endomyocardial biopsy is still the gold standart method to diagnose rejection. Because this is an expensive and invasive method, resaerches to improve an alternative mehod are increasing. Altough this study is made with a small number of patients, it showed us that, non-invasive examinations can not be an alternative to endomyocardial biopsy which is stil gold standart. But the results of those examinations can be suspicious for rejection. The close follow-up of patients and usage of those non invasive examination methods with clinical experience, can be important fort the early rejection diagnosis and can decrease the total number of endomyocardial biopsies. Those non-invasive methods are not alternative methods for endomyocardial biopsies, but they can be helpful and guiding. Its obvious that, more extensive and prospective studies are needed to estimate the value of those methods