Müzik eğitimi anabilim dallarında 'müzik teorisi ve işitme eğitimi' ile 'seçmeli ders' adı altında okutulan armoni dersinin analizi ve değerlendirilmesi
Evaluation and analysis of education of harmony under the name of 'theory of music and education of hearing' and 'elective course' in the music teacher's programme main science branch
- Tez No: 125822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN SÜER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müze Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
MÜZİK EĞİTİMİ ANADİLİM DALLARINDA“MÜZİK TEORİSİ VE İŞİTME EĞİTİMİ» İLE ”SEÇMELİ DERS“ ADI ALTINDA OKUTULAN ARMONİ DERSİNİN ANALİZİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ (Doktora Tezi) A. Metin KARKIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2002 ÖZET Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki Üniversitelerin Eğitim Fakültelerine bağlı Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Programı A.B.D. 'nda ”Müzik Teorisi ve İşitme Eğitimi“ ile ”Seçmeli Ders“ adı altında okutulan armoni dersinin analizini yaparak, genel bir değerlendirmeye varmak ve gerekli önerilerde bulunmak olmuştur. Araştırmanın çalışma evreni; 2001/2002 öğretim yılında Türkiye'deki Üniversitelerin Eğitim Fakültelerine bağlı Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Programı A.B.D.'ndaki ”Müzik Teorisi ve İşitme Eğitimi" ders programını uygulayan öğretim elemanlarıdır. Bu araştırmanın çalışma evreni aynı zamanda örneklem olarak alınmıştır. Araştırmada durum saptamasına yönelik olarak tarama modeli esas alınmış, buna göre veriler belgesel tarama yöntemi ile toplanmıştır. İlgili öğretim üyelerinin program uygulamalarına ilişkin görüşlerini belirleyen veriler ise, kendilerine uygulanan anketler yoluyla saptanmıştır.Uzman görüşleri için yapısal sözlü görüşme ( mülakat ) tekniğine başvurulmuş, elde edilen veriler toplanarak işlenmiş, çözüm ve yorumunda ise betimsel istatistik yöntemlerden yararlanılmıştır. Belirlenen kurumlardaki armoni dersi etkinliklerinin işlevselliği bu araştırma için geliştirilen bir değerlendirme modeline göre belirlenmeye çalışılmış, elde edilen bulguların ışığında çözüm önerileri getirilmiştir. Bilim Kodu : Anahtar Sözcükler : Armoni Eğitimi Programı, Müzik Teorisi Ve İşitme Eğitimi, Sayfa Adedi : 159 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Rıdvan SÜER
Özet (Çeviri)
Ill EVALUATION AND ANALYSIS OF EDUCATION OF HARMONY UNDER THE NAME OF“THEORY OF MUSIC AND EDUCATION OF HEARING”AND“ELECTIVE COURSE”IN THE MUSIC TEACHER'S PROGRAMME MAIN SCIENCE BRANCH (Ph. D Thesis) A. Metin KARKIN GAZI UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March, 2002 ABSTRACT The aim of this research is analysing and evaluation of“Music Theory and Hearing Education”and harmony education under the name of“Elective Course”in Music Teaching Programme main branch of science in Fine Arts Education Departments in the Universities in Turkey and making the required suggestions. The scope of the study is the instructurs who apply“Music Theory And Hearing Education”programme in the music teaching programme main branch of science in the Fine Arts Education Faculties of the Universities in Turkey in 2001/2002 academic year. '' In this resarch, the scope of the study coincides with the sample group and literature survey is done far the description of the status. The data containing the ideas of the related instructors about the application of the programme is gathered by means of a questionatrre applied on these instructurs themselves.IV Structural interviewing technique is used for the expertise views, the available data is gathered and processed and descriptive statistical methods are used in the analysis and interpretation.The functionality of harmoni education in the foundations stated above is evaluated by evaluational model developed for this research and in the light of the findings, solutions are proposed. Science Code Key Words Page number Adviser : Harmony Education Programme, Music Theory and Hearing Education :159 : Assoc. Prof.Dr. Rıdvan SÜER