Güncel ve popüler müzikler dersine yönelik öğretim programı tasarısı ve uzman görüşleri çerçevesinde değerlendirilmesi
The current and popular music course curriculum design and evaluation within the scope of opinions of instructor
  1. Tez No: 692531
  2. Yazar: GÜNEŞ GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN ALBUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmanın amacı, Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda okutulan Güncel ve Popüler Müzikler Dersi'ne yönelik 14 haftalık çok boyutlu çağdaş öğretim programı hazırlanması ve hazırlanan öğretim programının müzik eğitimi alanında uzman öğretim elemanları tarafından değerlendirilmesidir. Araştırma, program hazırlama ve değerlendirme süreçlerine ilişkin nitel bir çalışma olup; Bloom'un taksonomi modeli kapsamında gerçekleştirilmiştir. Program hazırlama sürecinde, kaynak taraması yapıldıktan sonra derse ilişkin söz konusu tanımsal program çözümlenmiş, elde edilen veriler neticesinde ise üniteler, konular, hedefler ve hedef davranışlar belirlenmiş, ardından konulara ilişkin öğrenme-öğretme ve ölçme-değerlendirme durumları oluşturulmuştur. Hazırlanan 14 haftalık çok boyutlu çağdaş öğretim programında; 4 ünite, 13 konu, 32 hedef ve 92 hedef davranış, 13 öğrenme-öğretme durumu ve 13 ölçme-değerlendirme durumu örneği yer almaktadır. Program tasarısının tamamlanmasının ardından, hazırlanan öğretim programı konu alanı uzmanlarına sunularak her boyuta yönelik değerlendirme formları aracılığıyla görüşleri alınmıştır. Öğretim elemanlarının değerlendirmeleri sonucu, hazırlanan Güncel ve Popüler Müzikler Dersi'ne ilişkin öğretim programı tasarısı, büyük ölçüde uygulanabilir bulunmuş olup; tanımsal programa sahip vii diğer dersler için de aynı yaklaşımla benzer çalışmaların yapılabileceği önerisinde bulunulmuştur. Anahtar
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to prepare a 14-week multidimensional contemporary curriculum for The Current and Popular Music Course and to evaluate the curriculum by faculty members who are experts in the field of music education. The research is qualitative regarding curriculum preparation and evaluation processes, and was carried out within the scope of Bloom's taxonomy model. In the preparation process, the descriptive curriculum related to the course was analyzed after the literature review was completed; units, subjects, goals and target behaviour were determined in consideration of the obtained data, and learning-teaching and assessment and evaluation conditions related to subjects have been created. The 14-week multidimensional contemporary curriculum prepared consists of 4 units, 13 subjects, 32 goals, 92 target behaviour, 13 learning-teaching conditions and 13 assessment and evaluation condition samples. Following the completion of the preparation process, the prepared curriculum has been presented to subject matter experts and expert opinions were received through assessment forms designed for all dimensions. As a result of the evaluations of the faculty members, the curriculum design for The Current and Popular Music Course was found to be highly implementable and it is suggested that similar researches can be carried out with the same approach for other courses with a descriptive program.