Pseudomonas aerugınosa şuslarında fenotipik direnç özelliklerinin ve metallo-β-laktamaz enzim varlığının araştırılması
The investigation of phenotypic resistance characteristics and the presence of metallo-β-lactamase enzyme activity on Pseudomonas aeruginosa strains
  1. Tez No: 422001
  2. Yazar: ÖZGÜR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmamızda, imipenem ve/veya meropenem, az duyarlı ve/veya dirençli Pseudomonas aeruginosa suşlarında fenotipik direnç özellikleri ve metallo-β- laktamaz enzim varlığı araştırılması amaçlanmış, bu sırada kullanılan iki fenotipik yöntemin tutarlığı saptanmaya çalışılmıştır. Çalışmamıza, Ocak 2008- Aralık 2009 tarihleri arasında, iki yıllık süreçte, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Merkez Laboratuvarı Mikrobiyoloji Bölümünde, hastanemizin altı farklı yoğun bakım ünitesinde yatan 84 hastaya ait çeşitli klinik örneklerden izole edilmiş karbapenem (imipenem ve/veya meropenem) az duyarlı ve/veya dirençli 117 P.aeruginosa suşu dahil edilmiştir. Sekiz antipsödomonal β- laktam antibiyotiğin kullanıldığı disk difüzyon yöntemi (6) temelli bir tanı algoritması ve MBL E Test (AB, Biodisk Sweden) yöntemleri ile Metallo-β- laktamaz aktiviteleri yönünden değerlendirilmiştir. Suşlarımızdaki karbapenem direnç sıklığı her hastadan tek bir izolat alındığında; 2008 yılında %30.6 (38/124), 2009 yılında % 32.8 (46/140) olarak saptanmıştır. 2008 ve 2009 yıllarında P.aeruginosa suşlarındaki karbapenem direnç sıklığının benzer olduğu görülmüştür. Çalışmamızda suşların izole edildikleri klinik örneklere göre dağılımı incelendiğinde %65'inin trakeal aspirat, %12.8'inin kan örneklerinden izole edildiği belirlenmiştir. Çalışmamızda, disk difüzyon testi sonuçlarına göre 2008 yılında 8, 2009 yılında 17 olmak üzere toplam 25 izolatta yüksek düzey sefalosporinaz veya MBL varlığı olabileceği düşünülmüştür. Bu yöntem ile suşlarımızın % 23.8'inde metallo-β-laktamaz üretimi olabileceği saptanmıştır. Çalışmamızda, 2008 yılında 9, 2009 yılında 21 olmak üzere toplam 30 izolatta MBL Etest pozitif olarak bulunmuştur. MBL Etest yöntemi ile suşlarımızın %25.6 metallo-β-laktamaz üretimi saptanmıştır. Çalışmamızda disk difüzyon testi ve/veya MBL Etest ile MBL üretebileceği düşünülen suş sayısı 47 (%40.1)'dir. E test ile MBL pozitif olarak değerlendirdiğimiz 30 suşun disk difüzyon MBL tanı algortiması ile sadece 8'inde pozitiflik saptanmıştır. Klinik Mikrobiyoloji Laboratuvarlarında dirençli suşların özelliklerinin araştırılması ve direnç profilleri ile ilgili değerlendirme yapılması emek yoğun zaman alıcı ve pahalı işlemlere dayanmaktadır. Karbapenem dirençli Pseudomonas suşlarında MBL aktivitesinin araştırılmasında, çalışmamızda kullandığımız yöntemleri değerlendirdiğimizde, rutin pratik uygulamada disk difüzyon testi algoritmasının uygulanabilir olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study is to investigate Phenotypic Resistance and Metallo-β-lactamase enzyme properties of imipenem and / or meropenem, intermediate and / or resistant Pseudomonas aeruginosa isolates and to determine the consistency of two phenotypic methods used in this series. In Microbiology Department of Central Laboratory of Akdeniz University Hospital, 117 carbapenem (imipenem and / or meropenem), intermediate and / or resistant P. aeruginosa strains isolated from various clinical samples of 84 patients (hospitalised six different intensive care unit of our hospital) were included into the study betweeen the two years period (January 2008 - December 2009). Eight antipseudomonal betalactam antibiotics were used a diagnostic algorithm based on disk diffusion method and MBL E test (AB Biodisk. Sweden.) method were used to evaluate metallo-β-lactamase activity. The frequency of carbapenem resistance in our isolates when a single isolate taken from each patient was 30.6% (38/124) in 2008, and 32.8% (46/140) in 2009 respectively. The frequency of carbapenem resistance in P. aeruginosa strains were found to be similar in 2008 and 2009. In our study the distribution of strains according to the clinical specimens were determined as 65 % of tracheal aspirates, 12.8% of blood samples. In our study, according to the results of disk diffusion test, 8 isolates in 2008, and 17 isolates in 2009, totally 25 isolates may indicate high-level cephalosporinase or MBL With this method 23.8 % of our strains could be determined as the metallo-β-lactamase production. A total of 30 isolates, nine in 2008, and 21 in 2009, were found to be positive MBL Etest in our study. Metallo-β-lactamase production of our strains were found 25.6 % with MBL Etest method. In our study, 47 strains (40.1%), were thought to have metallo β lactamase activity by disc diffusion test and / or MBL Etest. 30 strains were considered as positive with MBL E test but only 8 of them were positive with MBL diagnostic algorithm based on disk diffusion test. To investigate the properties and resistance profiles of resistant strains in clinical microbiology laboratories are related to evaluation of labor-intensive, time consuming and expensive operations. After evaluation of the methods used in this study, we beleive that the disc diffusion test algorithm is applicable in carbapenem-resistant P. aeruginosa strains to investigate the MBL activity in our routine work.