Rat aşil tendon onarım modelinde fosfolipid kompleksi ve hyaluronik asitin iyileşme ve yapışıklık üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparission of effects of hyaluronic acid and phospholipid complex over healing process and adhesions at rat achilles tendon repairement model
- Tez No: 422002
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. T. KÜRŞAT DABAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tendon onarımı sonrası tendon iyileşmesini arttırma ve çevre dokuya yapışıklığı önleme amacıyla biyokimyasal ajanların kullanımı giderek önem kazanmaktadır. Çalışmamızda bu amaçla hyaluronik asit ile fosfolipid kompleksinin rat aşil tendon onarım modelinde iyileşme ve yapışıklık üzerine etkilerini makroskobik, histopatolojik ve biyomekanik testlerle inceledik. Deney hayvanı araştırmaları etik kurul onayı alındıktan sonra Akdeniz Üniversitesi Deney Hayvanları Bakım ve Üretim Ünitesi'nde ağırlıkları 250-300 gr arasında değişen normal aktiviteye sahip 72 adet Wistar beyaz dişi rat çalışmaya alındı. Sağ aşil ve plantaris tendonlarına tenotomi sonrası tamir modifiye kessler dikiş tekniği kullanılarak yapıldı. Daha sonra randomize olarak ratlar grup 1A (tek doz fosfolipid), grup 1B (çoklu doz fosfolipid), grup 2 (hyaluronik asit) ve grup 3 (kontrol) olacak şekilde gruplara ayrıldı. 4 haftalık takip sonrası tüm hayvanlara ötanazi uygulanarak sağ aşil tendonları alındı. Makroskobik değerlendirme tüm aşil tendonları ile, histopatolojik değerlendirme her gruptan 6 aşil tendonu ile, biyomekanik test her gruptan 12 aşil tendonu ile yapıldı. Makroskobik değerlendirme sonucunda çoklu doz fosfolipid grubu ile kontrol grubu ve hyaluronik asit grubu ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu görüldü. Histopatolojik değerlendirmede tendon iyileşmesi açısından tek doz fosfolipid grubu ile kontrol grubu ve çoklu doz fosfolipid grubu ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu görüldü. Biyomekanik değerlendirmede elastisite modülü açısından tek doz fosfolipid grubu ile çoklu doz fosfolipid grubu arasında, yüzde uzama miktarları açısından tek doz fosfolipid grubu ve hyaluronik asit grubu ile tek doz fosfolipid grubu ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Sonuç olarak çoklu doz fosfolipid kompleksinin tek doz fosfolipid, hyaluronik asit ve kontrol grubuna göre makroskobik ve histopatolojik olarak tendon iyileşmesi ve yapışıklığın önlenmesinde etkili etkili olduğu fakat biyomekanik test sonuçlarını olumsuz yönde etkilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
After tendon repairment, to increase and facilitate the tendon healing process and to prevent the adhesions, importance of usage of biochemical agents has been increasing. In our study for this purpose ,we observed the effects of hyaluronic acid and phospholipid complex over the achilles tendon healing process and adhesions at rats macroscopically and with histopathological and biomechanical tests. After having approval for laboratory animal testing from ethical commitee, 72 Wistar type white female rats had been provided from Akdeniz Universitesi Deney hayvanları Bakım ve Uretim Unitesi. All of the samples had 250-300 gr of weight and all of them had normal activity level. All rats right achilles tendons had been cut and in the same session all of them had been repaired with Modified- Kessler technique. Then, randomly rats had been divided into groups; group 1A, single dose phospholipid group, group 1B multiple dose phospholipid group, group 2 hyaluronic acid group and group 3 control group. After repairment, all rats observed for four weeks and all of them sacrifised and right achilles tendons had been taken out. All achilles tendons had been examined macroscopically, 6 tendons from each group had been tested histopathologically and 12 tendons from each group had been tested biomechanically. After macroscopical examination, there was a statistical difference in between control group and hyaluronic acid group, and also there was a statistical difference inbetween control group and phospholipid group. When we tested tendons histopathologically for healing process, there was a statistical difference inbetween single dose phospholipid group and control group, also inbetween multiple dose phosholipid group and control group. During biomechanical testing we observed elastic modulus and percentage of elongation. When we compared elastic modulus of all achilles tendons there was a statistical difference between single dose phospholipid group and multiple dose phospholipid group . When we checked for elongation percantage of all tendons we also found statistical difference inbetween single dose phospholipid group and hyaluronic acid group and inbetween single dose phospholipid group and control group. As a result we found that, multiple dose phospholipid group had better results than single dose phospholipid group, hyaluronic acid group and control group according to tendon healing and adhessions, but biomechanically adversely affected.