Asetilsalisilik asit kullanan hastalarda ortalama trombosit hacminin iskemik inme risk, şiddet ve klinik sonlanımına etkisi
MPV effect on ischemic stroke risk, severity and clinical outcome in patients using acetylsalicylic acid
- Tez No: 422000
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ZÜLKÜF ÖNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ortalama trombosit hacmi, trombosit fonksiyon ve aktivasyonunun bir göstergesidir. Daha önce yapılan çalışmalarda artmış ortalama trombosit hacmi değerleri ile akut iskemik inme arasıda bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Bu çalışma, aspirin kullanımına rağmen iskemik inme geçiren hastalarda aktive trombositlerin bir göstergesi olan MPV artışının iskemik inme patogenezindeki yerini ve önemini göstermek amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla Ufuk Üniversitesi Dr.Rıdvan Ege Hastanesi Nöroloji Servisinde yatarak geçici iskemik atak veya iskemik inme nedeniyle takip ve tedavi edilen hastaların retrospektif olarak dosyaları taranarak MPV'nin iskemik inme şiddet ve klinik sonlanımına etkisi araştırıldı. Aynı zamanda olgu grubunun verileri serebrovasküler hastalık dışı vasküler riskler nedeniyle aspirin kullanan hastaların verileriyle karşılaştırılarak iskemik inme riski üzerine MPV'nin etkisi karşılaştırıldı. Aspirin kullanımına rağmen iskemik inme geçiren grup, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında MPV değeri istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur (p=0.035). Bu sonuç, MPV yüksekliğinin serebrovasküler hastalık riski ve aspirin direnci için ön belirleyici olabileceğini düşündürmüştür
Özet (Çeviri)
Mean platelet volume is a marker of platelet function and activation. Recent studies showed that an elevated mean platelet volume is associated with acute ischemic stroke. It is important to show whether there is a connection between MPV and ischemic stroke in patient who had stroke despite aspirin usage to show the importance of activated platelets in the pathogenesis of stroke. For this purpose; patient's folders who had ischemic stroke or transient iscemic attack and hospitalized at Ufuk University Dr. Rıdvan Ege Hospital Neurology Ward has been retrospectively searched and effect of MPV on ischemic stroke severity and clinical outcome is investigated. Also to investigate the effect of MPV in ischemic stroke risk data of patients were compared with control group who was using aspirin for vasculer risks. Patient who had stroke despite aspirin usage had statistically significant higher MPV levels than the control group (p= 0.035) Our result shows that higher MPV levels may be a pre indicator for cerebrovascular disease risk and aspirin resistance.