Duygu-mantık kullanımı ve satışçı performansı arasındaki ilişki
The relation between cognitive intelligence, emotional intelligence and job performance of sales representatives
  1. Tez No: 422059
  2. Yazar: BURCU DEMİRTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLAL ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Geçtiğimiz yüzyılda iş yerlerinde duygu kullanımının bir başarısızlık olduğu düşünülmekteydi. Ancak, günümüzde sadece mantığı kullanmanın bireylerin başarılı olması için yeterli olmadığı, duyguların da başarıda rolü olduğu ortaya çıkmaya başladı. Firmalar ve tüketiciler arasında köprü görevi gören satış temsilcilerinin de bilgilerini duyguları ile birlikte kullandıklarında tüketicileri ve tüketicilerin ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilecekleri ve bu sayede daha başarılı olabilecekleri bu çalışmanın çıkış noktasını oluşturmuştur. Bu çalışmada, satış temsilcilerinin performanslarında duygu-mantık kullanımlarına bağlı olarak farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma, İstanbul'da kurumsal mağazalarda çalışan 418 satışçıyla gerçekleştirilmiştir. Satış temsilcilerinin performanslarında duygu-mantık kullanımına bağlı olarak anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, duygu ve mantığını birlikte kullanabilen satışçıların yalnızca duygu ya da yalnızca mantığını baskın kullananlardan daha başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the last century, employees were perceived as unsuccessful when they were more emotionally intelligent in the occupational environment. However, today, the importance of emotions was accepted for individual success, because in some circumstances being cognitive does not work. From this point of view, the starting point of this study states that sales representatives, with both emotional and cognitive intelligence could understand the consumers' needs more successfully. This paper develops a research model in order to analyze if the performances of the sales representatives vary according to their emotional-cognitive intelligence. The model was tested using face to face survey with 418 salespeople in İstanbul. According to the results, performances of the salespeople differentiated meaningfully depending on their emotional-cognitive intelligence. Sales representatives with both emotional and cognitive intelligence were found to be more successful when compared to those with either cognitive or emotional intelligent salespeople.