Avrupa'da bölgeselleşme için yeni bir rehber: Avrupa bölgesel demokrasi için başvuru çerçeve belgesi
A new guide for regionalisation in Europe: Reference framework for regional democracy
- Tez No: 422061
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLAL ŞİNİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bölgeler, Avrupa birleşmesinde ve bütünleşme sürecinde temel aktörler olmaktadırlar. Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi, bölgelere yönelik pek çok düzenlemeler gerçekleştirmiştir. AB düzenlemelerinde temel amaç, ekonomik ve sosyal uyumun sağlanmasıdır. Avrupa Konseyi ise, bölgelerin haklarının, görev ve sorumluluklarının belirlendiği, özerk bölgesel yönetimlerin tanımlandığı hukuki belgeler üretmek amacındadır. Ancak, bölgelerin pek çok çeşidinin bulunması ve aynı tür bölgelerin ise, ülkeden ülkeye değişebilmeleri, bu amaçların önünde engel oluşturmaktadır. Bir diğer engeli ise, devletlerin benimsedikleri devlet sistemleri, yönetim şekilleri ve tarihi, kültürel geleneklerindeki farklılıklar oluşturmaktadır. Avrupa Konseyi, bölgesel yönetimler için temel alınacak ortak normlar üretmek çabasıyla, 2009 yılında Bölgesel Demokrasi İçin Başvuru Çerçeve Belgesi'ni kabul etmiştir. Ancak bu belgenin kabul edilmesi uzun bir hazırlık sürecini gerektirmiştir. Bu süreçte, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı ve bölgesel yönetimlerle ilgili daha önce hazırlanan iki Şart Taslağı oldukça belirleyici olmuştur. Bu tezde, Avrupa'da bölgelerin ve bölgeselleşme sürecinin sonucunda varılan nokta olarak, Bölgesel Demokrasi İçin Başvuru Çerçeve Belgesi incelenmiştir. Bu belgede yer alan ilkeler, tanımlar, bölgelere verilen yetki ve sorumluluklar üzerinde durulmuştur. Son olarak, Konsey'in, henüz bölge yönetimleri için bağlayıcı bir hukuki belge kabul edemediği ve 1997 Özerklik Şartı Taslağı'nın getirmek istediği bazı hükümlerden vazgeçmek zorunda kaldığı; fakat, Belge'nin Avrupa'da bölgeselleşme için yeni bir rehber olarak önemli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Regions have an increasing importance in European integration and union process. European Union and Council of Europe carried out lots of arrangements for the regions. EU aims at achieving economic and social cohesion by the arrangements and Council of Europe works in order to adopt a legal instrument that defines regional self-government and its rights, duties and responsibilities. There are different forms of regions and the same types of them vary from country to country so those are obstacles for EU and Council of Europe's aims. The differences among country's organisational forms, forms of governments, history, culture and customs constitute the other obstacles. After a long preparation period, Council of Europe adopted Reference Framework for Regional Democracy in 2009, presenting a kind of common basis about regional authorities. European Charter of Local Self-Government and two former Charter drafts about regional self-government and regional democracy have been decisive during this period. In this thesis, Reference Framework for Regional Democracy is studied as a last step in regionalisation efforts. Principles, definitions in the reference framework and rights, duties and responsibilities of regional authorities according to the reference framework are emphasised. Finally, this study concludes that although, Reference Framework for Regional Democracy is not a binding instrument and it does not include some of the arrangements of 1997 Charter draft, reference framework is a new guide for regionalisation in Europe.