Orta asya entegrasyon tartışmaları ve Avrasya Birliği
Central Asian integration discussions and the Eurasian Union
  1. Tez No: 549110
  2. Yazar: NESİBE GÜL KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN ERLER BAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra yeni kurulan Orta Asya devletlerinin kendi aralarında ya da dış aktörlerle ne türden siyasi ve ekonomik entegrasyon kuracağı konusu günümüze dek tartışılagelmiştir. Avrasya bölgesi ve özellikle Orta Asya ile etkileşimini arttırmak isteyen Rusya, Çin, ABD, Avrupa devletleri, Türkiye ve İran gibi dış aktörler bölgeyle entegrasyon konusunda birbirlerine rakip haline gelmiştir. Bu rekabet bölgedeki entegrasyon projelerini çeşitlendirmiş, bu projelerin önemini arttırmış ve Rusya'nın öncekilere nazaran daha iddialı bir kurum olan Avrasya Ekonomik Birliği'ni kurmasının itici gücünü oluşturmuştur. Entegrasyon sürecinde Avrasya bölgesinin geldiği noktayı, entegrasyonun türünü ve onu etkileyen dinamikleri anlamak için bu tez çalışmasında; Avrasya'daki bölgeselleşme, bölgecilik ve bölgeyle etkileşim kuran başlıca aktörlerin ilişkisi incelenmiş ve Ernst B. Haas ve Philippe C. Schmitter'ın entegrasyon koşulları Avrasya Ekonomik Birliği'ne uyarlanarak uygulanmıştır. Bu çalışma ile Orta Asya'da bölgeselleşme ve bölgecilik süreçleri ele alındığında en çok ön plana çıkan entegrasyon projesinin Rusya liderliğindeki Avrasya Ekonomik Birliği olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu entegrasyon süreci ulus üstü özelliklerden çok hükümetlerarası entegrasyon özelliklerine sahiptir ve entegrasyonun temel karar alıcıları entegrasyon kurumları değil siyasi liderlerdir. Ayrıca bu çalışmada uygulanan entegrasyon koşullarını yüksek derece karşılayamadığı için Avrasya Ekonomik Birliği'nin ekonomik entegrasyon kurumundan siyasi bir entegrasyon kurumuna dönüşme potansiyelinin yüksek olmadığı sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the collapse of the Soviet Union, political and economic integration establishing issue of newly-established Central Asian states and the issue of whether this integration will be among themselves or with external actors are still a matter of discussion. External actors who want to increase their interaction with the Eurasian region and especially Central Asia like Russia, China, the USA, European countries, Turkey and Iran have become competitors with each other in the matter of integration with the region. This competition has diversified regional integration projects, increased the significance of these projects, and become the driving force behind Russia's establishment of the Eurasian Economic Union which has been more assertive institution when compared to previous ones. In order to understand the current situation of the Eurasian integration, the type of this integration and integration dynamics which affect it, regionalization and regionalism processes and inter-relation of leading foreign actors were examined in this thesis. And then, Ernst B. Haas and Philippe C. Schmitter's integration conditions were adopted and applied to the Eurasian Economic Union. When the regionalization and regionalism processes of Central Asia was handled, it was concluded that the most forefront integration project is the Russian-led Eurasian Economic Union. In this integration, the decision-making process includes more intergovernmental features than supranational ones and major decision makers of the integration are political leaders, not integration institutions. In addition, the Eurasian Economic Union is not likely to transform into a political integration institution from an economic integration institution due to the fact that the low ranking of integration conditions which has been applied in this study.