Fabrication and characterization of ionic polymer-metal composites
İyonik polimer-metal kompozitlerin üretimi ve karakterizasyonu
- Tez No: 422082
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KARAKUZU, YRD. DOÇ. MEHMET SARIKANAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, karboksimetil selüloz (CMC) tabanlı aktüatörlerin elektro aktif davranışını incelemektir. CMC tabanlı filmler, 1-butyl-3-methylimidazolium bromide (BMIMBr) iyonik sıvısı kullanılarak sentezlenmiştir. Daha sonra, filmlerin her iki tarafı altın folyo ile kaplanarak CMC tabanlı iyonik polimer metal kompozit (İPMK) aktüatörler elde edilmiştir. Çalışmanın birinci kısmında, CMC tabanlı aktüatörlerin elektro aktif davranışlarını artırabilmek amacıyla farklı oranlarda (1, 1,5, ve 2 gr) polyethylene glycol (PEG) kullanılmıştır. Sentezlenen CMC tabanlı filmler, Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopi (FTIR) analizi, X-Işını kırınımı analizi (XRD), Termogravimetrik analizi (TGA), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve çekme testleri ile karakterize edilmiştir. Aktüatörlerin maksimum uç noktasının yer değiştirmeleri, 1, 3, 5 ve 7V'luk DC voltaj çıkışları altında lazer deplasman sensör ile belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, 1,5 gr PEG içeren CMC tabanlı aktüatör, uygulanan her çıkış voltajında en büyük yer değiştirme sergilemiştir. Aktüatörlerin maksimum yer değiştirmesi açısından en uygun PEG miktarı 1,5 gr olarak elde edildiği için, çalışmanın ikinci kısmında, 1,5 gr PEG içeren CMC tabanlı filmin aktüatör karakteristiğini geliştirebilmek amacıyla farklı yüklemelerdeki (ağırlıkça yüzde 0,1, 0,2 ve 0,3) grafen nano plateletler eklenmiştir. Üretilen Gr yüklü CMC tabanlı filmler daha sonra benzer analiz teknikleriyle karakterize edilmiştir. Deneysel sonuçlar, CMC tabanlı filmlere grafen yüklemesinin aktüatör performansını artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to investigate the electroactive behavior of carboxymethylcellulose (CMC)-based actuators. CMC-based films were synthesized by using 1-butyl-3-methylimidazolium bromide (BMIMBr) ionic liquid. Thereafter, both sides of the films were coated with gold-leaf to produce CMC-based ionic polymer metal composite (IPMC) actuators. In the first part of the study, polyethylene glycol (PEG) at different ratios (1, 1.5 and 2 g) was used to improve the electroactive behavior of CMC-based actuators. The synthesized CMC-based films were characterized by Fourier transform infrared spectroscopy analysis (FTIR), X-ray diffraction analysis (XRD), thermogravimetric analysis (TGA), scanning electron microscopy (SEM), and tensile tests. Under DC excitation voltages of 1, 3, 5, and 7V, maximum tip displacements of actuators were determined with a laser displacement sensor. According to obtained results, CMC-based actuator including 1.5 g PEG exhibited the largest tip displacement for each excitation voltage. In the second part of the study, since the optimal amount of PEG was obtained to be 1.5 g in terms of maximum tip displacement, graphene nanoplatelets (Gr) at different loadings (0.1, 0.2 and 0.3 wt. percent) were added in order to improve the actuation characteristic of CMC-based film including 1.5 g PEG. The fabricated Gr-loaded CMC-based films were then characterized by similar analysis techniques. The experimental results showed that the Gr loading into CMC-based films improved the actuator performance.