Enerji depolama cihazları için polipirol ve metal oksit kompozit elektrotlarının hazırlanması ve karakterizasyonu
Fabrication and characterization of polypyrrole and metal oxide composite electrodes for energy storage devices
  1. Tez No: 765328
  2. Yazar: NAİME ÖZDEMİR ERTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ZENGİN, DOÇ. DR. ABDULCABBAR YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Enerji depolama sistemlerindeki malzeme teknolojisi, elektronik teknolojisi kadar hızlı gelişememektedir. Bunun temel nedeni, enerji depolama sistemlerinde kullanılabilecek malzemelerin sınırlı olmasıdır. Bu doğrultuda araştırmacılar alternatif malzeme arayışına girmiştir. Bu tezde, enerji depolama sistemlerinde kullanılmak üzere malzemeler tasarlanmıştır. Tezin ilk bölümünde nikel temelli elektrottan oluşan psödokapasitör üretilmiştir. Hem iyonik sıvı elektrolitte hem de sulu ortamda çeşitli akım toplayıcılar üzerine nikel temelli kaplamalar elde edilmiştir. Modifiye elektrotların elektroaktivitesi farklı elektrolit ortamlarında (asit, alkali, nötr ve iyonik sıvı) test edildi. Tezin ikinci bölümünde süperkapasitör uygulamaları için iletken polimer esaslı bir elektrot üretilmiştir. Öncelikle grafit tabakasına bir bant yapıştırılmış, ardından yüzeyden sıyrılmıştır. İletken olmayan bir bant, bir grafit tabakasıyla iletken hale getirilmiştir. Böylelikle basit, ucuz ve çevre dostu bir elektrot elde edilmiştir. İyonik sıvı elektrolit ortamındaki nikel ve polipirol elektrotların spesifik kapasitansı sırasıyla 986 ve 535 Fg-1'dir
Özet (Çeviri)
The material technolgoy behind the energy storage systems can not develop as fast as the technology of electroncs. The main reason behind is the limited number of materials that can be used in energy storage systems. In this respect reasearchers have been searching for alternative materials. In this thesis, materials have been designed for use in energy storage systems. In the first part of this thesis, a pseudocapacitor consisting of a nickel-based electrode was produced. Nickel-based coating was obtained on various current collectors both in ionic liquid electrolyte and in aqueous medium. The electroactivity of the modified electrodes was tested in different electrolyte environments (acid, alkaline, neutral and ionic liquid). In the second part of the thesis, a conductive polymer-based electrode for supercapacitor applications was fabricated. A tape was attached to a graphite layer and then peeled off from the surface. A non-conductive tape became conductive with a graphite layer. In this way, a straightforward, inexpensive and environmentally friendly electrode was built. The specific capacitance of the nickel and polypyrrole electrodes in the ionic liquid electrolyte medium was 986 and 535 F g-1, respectively.