Valensiya Santa Anna Şapeli'nin restorasyon sonrası akustik değerlendirmesi
Post-restoration acoustic evaluation of Valencia Santa Anna Chapel
- Tez No: 243738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ERDEM AKNESİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tezde Valensiya'nın Albal kasabasında bulunan bir kır şapeli olan Santa Anna Şapeli'nin restorasyon süreci ile birlikte akustik koşullarının iyileştirilme çabaları incelenmiştir. Santa Anna Şapeli'nin tarihsel kayıtları 14. yy'a kadar uzanmaktadır fakat şapel inşa tarihinden bu yana pek çok değişim geçirmiştir. Şapelde gerçekleştirilen en yakın tarihli müdahale, 20. yy'ın başlarında yapıya narteks ve giriş cephesinin eklenmesi olmuştur.Santa Anna Şapeli'nin, Albal Uluslararası Klasik ve Çok Sesli Müzik Festivali'ne ev sahipliği yapacak bir görev yeri ve konser salonu olarak kullanılması planlanmaktadır. Şapelin bu yeni işlevinin gerektirdiği akustik koşulları sağlaması için bir takım müdahalelere ihtiyaç duyulmuştur. Bu müdahaleleri belirlemek amacıyla restorasyon sürecinden önce iki çalışma gerçekleştirilmiştir.Bu çalışmalardan ilki 1995'te gerçekleştirilen çalışmadır. 1995'te Valensiya Politeknik Üniversitesi Mimari ve Çevre Akustiği Grubu (ACARMA) tarafından gerçekleştirilen çalışma şapelin restorasyon öncesi döneme ait mevcut koşullarının belirlenmesi için yapılan bir ön çalışma niteliğindedir. Bahsi geçen çalışmada, kaynak apsis bölümüne konularak dinleyici bölümünde belirlenmiş olan noktalarda Yansışım Süreleri ve Ses Basınç Düzeyleri ölçülmüştür.Uygulanması planlanmış olan ikinci çalışma ise 2004'te yine ACARMA tarafından gerçekleştirilen çalışmadır. 2004'te yapılan bu çalışmada ise kaynağın apsiste ve koro bölümünde olduğu durumlarda ayrı ayrı ölçümler gerçekleştirilmiştir. Dinleyici bölümünde belirlenmiş olan üç alıcı noktası ile koro bölümünde belirlenmiş olan bir alıcı noktasında yapılan bu ölçümler, şapelin dolu ve yarı dolu durumunun simülasyonları ile desteklenmiştir. Bu ölçüm ve simülasyonlarla beraber yapılan ışın diyagramı çalışmasına da dayanılarak koro bölümü için tasarlanan yansıtıcı paneller aracılığıyla bu bölümdeki sesin, nefte bulunan dinleyiciye olabilecek en iyi biçimde yöneltilmesi planlanmıştır. Şapelin giriş duvarına koyulması planlanan yutucu panallerle ise Yansışım Süresi'nin dengelenmesi ve olası bir yankı riskinin önüne geçilmesi amaçlanmıştır.Ne yazık ki Valensiya Politeknik Üniversitesi'ne bağlı, Kültürel Mirasın Restorasyonu Enstitüsü (PAISAR) tarafından Miguel del Rey Aynat önderliğinde gerçekleştirilen restorasyon sürecinin sonunda tavsiye edilmiş olan akustik projeye sadık kalınmadığı görülmüştür. Bunun nedeni öncelikle estetik ve tarihsel mimari özelliklerin korunması ile ilgili kaygılardır. Restorasyon sürecinde koro bölümü için tasarlanmış olan yansıtıcı paneller değiştirilerek korunmuş ancak nefteki ana giriş kapısının yan duvarlarına konulması planlanan yutucu panellere yer verilmemiştir. Bu çalışmada ise şapelin restorasyon sonrası mevcut durumunda akustik parametrelerin ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca bu çalışma kapsamında şapelin restorasyon sonunda aldığı biçimle yeni bir modeli yapılmış ve Odeon programı kullanılarak şapelin dinleyici ile dolu olduğu durumu simüle edilmiştir. Bu simülasyon sonucunda şapelin dolu durumu ile ilgili elde edilen sonuçlarla ölçümler desteklenmiş ve şapelin akustik koşulları hakkında daha kapsamlı verilere ulaşılmıştır. Santa Anna Şapeli'nin restore edilmiş durumu ile, öncelikle Albal Uluslararası Klasik ve Çok Sesli Müzik Festivali'ne ev sahipliği yapacak bir görev yeri ve konser salonu olarak kullanılması planlanmaktadır. Bu nedenle şapelin akustik koşulları üzerine farklı dönemlerde yapılan çalışmalarda müzikal parametreler üzerinde durulmuştur. Şapelin akustik koşulları üzerine bu tez kapsamında gerçekleştirilen çalışmada da konuşma ile ilgili olarak sadece STI ve D50 parametreleri incelenmiştir. Bu çalışma kapsamında da üstünde en çok durulan parametreler müzikal parametrelerdir. Restorasyon sonrası mevcut durumu belirlenen şapelin akustik koşulları, hacmin dolu ve boş durumları karşılaştırılarak incelenmiş ve elde edilen akustik parametre sonuçlarının müzik amaçlı bir hacimden beklenen kabul edilebilir değerler içinde olup olmadığı belirlenmiştir.Bu tez çalışmasının 1. bölümünde Hristiyanlık mimarisinin gelişimi ve şapelin tanımı, kiliselerin akustik koşullarının çok sesli müziğin gelişimine etkisi ve de, Santa Anna Şapeli'nin çoğunlukla barok müzik ağırlıklı konserler için kullanılması planlandığından, barok müzik tarihi ve akustik ihtiyaçları incelenmiştir.Çalışmanın 2. Bölümünde, bir hacmin akustik koşullarını belirlemek üzere akustikçiler tarafından tanımlanmış olan parametrelerin başlıcaları üzerinde durulmuş ve bu parametreler, öznel ve nesnel parametreler olarak incelenmiştir.Tezin 3. bölümünde ise şapelin restorasyon öncesi durumu ve restorasyon süreci Restauración y Rehabilitación dergisinde çıkan ve Mimar Miguel del Rey Aynat'a ait olan makaleden de yararlanılarak anlatılmıştır. Bu bölümde şapelde yapılan akustik düzenlemenin amacına da ayrıntılı bir biçimde yer verilmiştir.Çalışmanın 4. Bölümünde, 1995'te şapelin restorasyon öncesi akustik koşullarını belirlemek üzere yapılmış olan ön çalışma ve 2004'te şapelin akustik koşullarını yeni, müzikal işlevine uygun duruma getirmek için şapelde gerçekleştirilmesi gereken müdahaleleri belirlemek üzere yapılmış olan çalışma incelenmiştir.Tez çalışmasının 5. ve son bölümünde ise bu tez kapsamında gerçekleştirilen akustik çalışmalara yer verilmiştir. Bu bölümde, akustik ölçüm süreci ve Odeon 7.01 programında gerçekleştirilen akustik simülasyon kabulleri detaylı bir şekilde anlatılmış, aynı zamanda bazı akustikçilerin nesnel akustik parametrelerle ilgili olarak belirlemiş olduğu kabul edilebilir değer aralıkları incelenmiştir. Ayrıca bölüm içerisinde akustik parametreler için belirlenmiş bu kabul edilebilir aralıklardan yola çıkılarak çalışma kapsamında kullanılmış olan optimum değerlerle ilgili kabuller de yer almaktadır. Son olarak, belirlenen bu aralıklarla T30, EDT, C80, LF80, STI, D50 ve SPL parametrelerinin ölçüm ve simülasyonlardan elde edilen değerleri incelenmiş ve elde edilen sonuçlarla ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main subject of this study is the acoustical conditions of Santa Anna Chapel which is a little, countryside church in Albal, a small town of Valencia, Spain. The historical records of the chapel date to 14th century. However, the chapel had been through a continuous architectural transformation throughout time and the last radical intervention to the building was made in the beginnings of 20th century by attaching a narthex and the modernist façade, which is still standing to this day, to the chapel.In this study, the restoration process of Santa Anna Chapel and the studies that has been made to improve the acoustical conditions of the chapel is being examined.Santa Anna Chapel is being planned to be used as a concert hall and a head office during the International Classic and Polyphonic Music Festival of Albal. So as to adapt the chapel to its new function, two acoustical studies were done. Both of those studies were carried out by The Architectural and Environmental Acoustics Group of Valencia Polytechnic University (ACARMA).The first one of those acoustical studies was made in 1995. It was a preliminary study in order to understand the acoustical conditions of the chapel before the restoration process. During the measurements, they placed the sound source in the apse and measured reverberation time and the sound pressure levels at the two receiver points that were located on the axis of symmetry of the seating area in the nave.The second study was done in 2004. The acoustical conditions in the choir were also taken into account in that study. Two sets of measurements were made in two different positions in the chapel, which were apse and choir. Three of the receiver positions were located on the axis of symmetry of the seating area and one was in the middle of the choir area. Aside from the measurements, acoustical simulations of the occupied and semi-occupied states of the chapel were made in order to estimate the acoustical conditions of the chapel during a musical performance. In the light of all those data from the simulations and measurements, a project was proposed to improve the acoustical conditions inside the chapel. They offered to place sound absorbent panels on the both sides of the main entrance door in order to prevent possible echoes and to balance the reverberation time by increasing the absorption inside the chapel. Moreover, a geometrical study was done to design sound reflective panels that will direct the sound energy from the choir towards the audience in the nave.The restoration of Santa Anna Chapel was put into practice by PAISAR (The Restoration of the Cultural Heritage Institute of Valencia Polytechnic University) which was led by architect Miguel del Rey Aynat. Unfortunately, in the end of the restoration process it was observed that the acoustical project hadn?t been applied exactly. The main reason for that is the concern about preserving the historical and esthetical values of the chapel. Within this thesis, acoustical measurements were carried out so as to evaluate the actual acoustical conditions of the chapel after the restoration process. Moreover, during this study a model of the restored chapel was made to simulate the acoustical conditions of the fully occupied chapel. A full data about the acoustical conditions of the chapel were obtained by the means of the results that were derived from the simulations and the measurements. The building will serve as a concert hall and a head office during the International Classic and Polyphonic Music Festival of Albal so its major purpose will be music. Thus, the musical parameters were paid attention to in different acoustical studies that were done about the chapel. In the acoustical study within this thesis, only STI and D50 parameters about speech were taken into account and the musical parameters were emphasized as well.The actual acoustical conditions of the chapel were studied by comparing the acoustical parameter results that were obtained via measurements done in unoccupied chapel and the simulations of the occupied chapel. The results of the measurements and simulations were evaluated by using the optimum values given for a concert hall by the acousticians.In the first chapter of this study, the developments of the Christian architecture throughout time, the description of chapel and the influence of church music over the improvements in polyphonic music were explained. Moreover, the attributes and the history of baroque music were given place to in this chapter for Santa Anna Chapel is being planned to be used mostly for baroque music concerts.The most commonly used subjective and objective acoustical parameters that had been defined by the acousticians were explained in the second chapter of this thesis.In the third chapter, the conditions of the chapel before restoration and the restoration process were explained. The article of Miguel del Rey Aynat published by Restauración y Rehabilitación magazine was also utilized to obtain more detailed knowledge about the restoration process. In this chapter, also the object of the acoustical intervention to the chapel was explained in detail.In the fourth chapter of this study, the acoustical projects that had been proposed in order to improve the acoustical conditions in the chapel were looked into. The first project was a preliminary study that was done so as to understand the acoustical conditions of the chapel before the restoration process in 1995. The second project was done in 2004 to define the necessary interventions to the chapel in order to provide the acoustical conditions that are needed in a concert hall.In the fifth and last chapter of the study, the acoustical studies that were done within the thesis were given place to. The acoustical measurement process and the simulations that were prepared using Odeon 7.01 were explained in detail in this chapter. Moreover, the optimum values of acoustical parameters that were defined by acousticians and the optimum values that were taken into account in this project were expounded in the fifth chapter. The results of major objective acoustical parameters acquired from the measurements and simulations such as T30, EDT, C80, LF80, STI, D50 and SPL were looked into and interpreted by utilizing the optimum values. Furthermore, a general evaluation of these results was given place to as last part of this chapter.