Buzdolabı kapı profil parçasının plastik enjeksiyon prosesi sonrası çarpılma analizi, teorik ve deneysel sonuçların karşılaştırılması
Warpage analysis of a refrigerator door profile after plastic injection molding process, comparison between theoretical and experimental results
  1. Tez No: 422100
  2. Yazar: TOLGA GÖNÜLLÜLEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE DEMİRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Plastik hammaddeler çeşitli üretim yöntemlerinin getirdiği avantajlar ve maliyet yönünden avantajlı olmaları sebebi ile günümüzde otomotiv, beyaz eşya, medikal gibi farklı birçok sektörde yüksek üretim adetlerine sahip parçalar için tercih edilmektedir. Ancak avantajlarının yanında, kompleks özellikleri sebebi ile üretim proseslerinde değişik sorunlarla karşılaşılabilir. Parçaların plastik enjeksiyon prosesinden sonra çarpılması en yaygın görülen problemlerden biridir. Bu çalışmada bir beyaz eşya firmasında üretilmekte olan buzdolaplarında kullanılan kapı profili parçasının üzerinde, plastik enjeksiyon yöntemi ile üretimi sonrasında meydana gelen çarpılmalar ve farklı tasarımlar ile bu çarpılmaların nasıl değiştiği incelenmiştir. Çarpılma probleminin gözlendiği profil için alternatif tasarımlar için analizler gerçekleştirilmiş, bunların içinden en uygunu belirlenerek parçanın plastik enjeksiyon kalıbında modifikasyon yapılmıştır. Modifikasyon sonrasında imal edilen profil parçalarında gözlenen deneysel sonuçlar analiz sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of the advantages of different production processes and cost advantages, plastic raw materials are preferred for the materials used in different sectors like automotive, white goods and medical with high production quantities. Besides their advantages, because of their complex properties, during production with plastic raw materials different problems can be observed. Warpage is one of the most common problems which is faced after plastic injection molding process. In this study warpages observed after plastic injection molding of a refrigerator door profile used in a white goods company and effects of different design modifications are investigated for different designs. Analysis of alternative design modifications are made and plastic injection mold of the profile is modified according to the design with best results. Warpage of the door profile produced with modified mold is compared with analysis results.