Buzdolabı contasının ısı kayıplarının deneysel incelenmesi ve dış yoğuşmayı önlemek için yeni bir conta kesitinin tasarlanması
Experimental investigation of heat losses of the refrigerator gasket and designing a new gasket section to prevent external condensation
- Tez No: 536528
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Yüksek neme sahip ortamlarda soğutucu cihazların dış yüzeylerinde yoğuşma meydana gelmektedir. Özellikle buzdolabı kapı contası yalıtım ve esneklik kabiliyeti iyi tasarlanması gereken bir parçadır. Bu yüksek lisans tezi ile bir buzdolabı contasının termal sıcaklık dağılımı ve kritik noktaları deneysel incelemeler ile modellenmiş olup, yeni bir tasarımın parametreleri yapılan analizlerle netleştirilmiştir. Sıcaklık dağılımının yapısını belirli noktalarda etkilemek için conta kesitinde çeşitli hava odacıkları oluşturulmuştur. Bu hava odacıklarının konumu ve ortalama sıcaklıklarının, conta dışındaki sıcaklıklara etkisi gözlemlenmiş ve olası yoğuşma bölgesinin sıcaklığının arttırılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Condensation may occur on the outer surfaces of the cooling devices in high humidity ambient. Especially the refrigerator door gasket insulation and flexibility is really critical and that needs to be designed well. This master's thesis was modeled by experimental analysis of the thermal temperature distribution and critical points of a refrigerator gasket. In order to influence the structure of the temperature distribution at certain points, various air chambers have been formed in the seal section. The effect of these air chambers' location and average temperatures on the outside of the gasket was observed and the temperature of the potential condensation zone was increased.