Assessment of heavy metal concentrations in bivalves from the Homa Lagoon
Homa Dalyanı bivalvelerindeki ağır metal konsantrasyonlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 422101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN SUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Kimya, Marine Science, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Homa Dalyan'ında bulunan iki bivalve türünde ağır metallerin (civa, kadmiyum, kurşun, krom, bakır, mangan, çinko, nikel, demir, kobalt ve alüminyum) konsantrasyonları incelenmiştir. Çalışma alanı olarak seçilen Homa Dalyanı İzmir'de yer alan tek aktif dalyandır ve geniş bir biyoçeşitlilk içerir. Dalyan, Gediz Nehri'nin etkisindedir ve İzmir Körfezi'nin kuzeyinde yer alır. Mytilus galloprovincialis and Tapes decussatus örnekleri Mayıs 2013-Şubat 2014 arasında mevsimsel olarak toplanmıştır. Örneklerin hepatopankreas dokusu, yumuşak dokularından ayrılmıştır. Ağır metal analizleri AAS ve ICP-MS cihazları ile gerçekleştirilmiştir. Anlamlı farklılıkların belirlenmesi için istatistiksel analizler yapılmıştır (ANOVA ve korelasyon testi). Sonuçlara göre Mytilus galloprovincialis'te saptanan en yüksek metal konsantrasyonları genelde Şubat ayında ve Tapes decussatus'ta ise Temmuz'da bulunmuştur. Doku bakımından, hepatopankreas dokusunun, yumuşak dokuya göre daha yüksek seviyede metal biriktirdiği saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar uluslararası otoritelerin haftalık kabul edilebilen tüketim miktarı (PTWI) değerleri ile karşılaştırılmıştır. Sadece Tapes decussatus türündeki alüminyum seviyeleri, izin verilen değerlerin üzerindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concentrations of heavy metals (mercury, cadmium, lead, chromium, copper, manganese, zinc, nickel, iron, cobalt and, aluminium) were determined in two bivalve species from the Homa Lagoon. The selected study area, the Homa Lagoon is the only active lagoon in Izmir and has a wide biodiversity. It is affected by Gediz River and is located in north side of Izmir Bay. Mytilus galloprovincialis and Tapes decussatus samples were collected seasonally in May 2013 to February 2014. Hepatopancreas were dissected from soft tissues of samples. The heavy metal analyses were performed by AAS and ICP-MS. The statistical analyses (ANOVA and correlation tests) were applied to describe significant differences. The results showed that the maximum concentrations of metals in M. galloprovincialis and T. decussatus were generally found in February and July, respectively. For tissues, the heavy metal levels in hepatopancreas were generally higher than soft tissues. The results were compared with the Provisional Tolerable Weekly Intake (PTWI) limits of international regulations. Only the levels of aluminium in Tapes decussatus from the Homa Lagoon exceeded the permissible limits.