Sedir polenlerinden elde edilen sporopollenin ile kitosan-aljinat kaplı mikrokapsül hazırlanması ve kontrollü ilaç salınımında kullanımı
Obtained from cedar pollen preparation of chitosan-alginate coated microcapsule with sporopollenin and its use in controlled drug release
  1. Tez No: 906491
  2. Yazar: HATİCE NUR GÜLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma 2023 yılı Kasım-Aralık ayında Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubad yerleşkesinden toplanan Cedrus libani polenlerinden elde edilen sporopollenin aljinat ve kitosan ile mikrokapsüllenmesi ve hazırlanan mikrokapsüllerin antibiyotik olarak kullanılan meropenem ile kontrollü salınımı gerçekleştirilmiştir. Cedrus libani polenlerinden sporopollenin eldesi için demineralizasyon, deprotenizasyon, depigmentasyon işlemlerinde mikrodalga ışıma destekli kimyasal yöntem uygulanmıştır. Elde edilen sporopollenlere pasif yükleme tekniği kullanarak karbapenem grubu üyesi olan meropenem yüklenmiştir. Yüklenen meropenem miktarı UV-Görünür Alan Spektrofotometresi kullanılarak 295 nm'de ölçülmüştür. İlaç yüklemesi tamamlanan sporopollenlere kalsiyum klorür ortamında aljinat immobilize edilmiştir ve kitosan tabaka daldırma yöntemiyle ile kaplanmıştır. İn vitro meropenem salınım çalışmaları için zamana bağlı simüle edilmiş bağırsak sıvısı olarak PBS (pH 7.4) tamponunda ve simüle edilmiş olarak HCl (pH 1.2) içinde 37 C, 100 rpm'de 25 saat çalkalama sonucunda % 84.38 verimle meropenemin salındığı görünmüştür. Mikrokapsüllerin karakterizasyonunda, SEM ve FT-IR ile yüzey karakterizasyonları yapılmıştır. Sonuçta; Cedrus Libani sporopolenlerinin ilaç yüklenmesi ve kontrollü salınım çalışmaları için uygun bir taşıyıcı olduğunu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, sporopollenin obtained from Cedrus libani pollen collected from Selçuk University Alaeddin Keykubad campus in November-December 2023 was microencapsulated with alginate and chitosan and the controlled release of the prepared microcapsules was carried out with meropenem, which is used as an antibiotic. To obtain sporopollenin from Cedrus libani pollen, microwave radiation-assisted chemical method was applied in demineralization, deprotenation and depigmentation processes. The resulting sporopollens were loaded with meropenem, a member of the carbapenem group, using the passive loading technique. The amount of loaded meropenem was measured at 295 nm using a UV-Visible Spectrophotometer. Alginate was immobilized in calcium chloride medium to sporopollens with drug loading completed and coated with chitosan layer dipping method. For in vitro meropenem release studies, it was observed that meropenem was released with 84.38% efficiency as a result of shaking in PBS (pH 7.4) as time-dependent simulated intestinal fluid and in simulated HCl (pH 1.2) buffer at 37 C, 100 rpm for 25 hours. In the characterization of microcapsules, surface characterizations were made with SEM and FT-IR. After all; It has been observed that Cedrus Libani sporopolens are a suitable carrier for drug loading and controlled release studies.