Bazı schiff bazı geçiş metal komplekslerinin ESR ile incelenmesi
Investi̇gati̇on of some schi̇ff base metal complexes by ESR
  1. Tez No: 422161
  2. Yazar: MİRAÇ ŞAFAK YAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada schiff bazı ligantları ile oluşturulan VO2+ ve Cu2+ geçiş metal komplekslerinin moleküler yapıları Elektron Spin Rezonans (ESR) tekniği ile 298 K ve 123 K sıcaklığında incelenmiştir. ESR spektrumlarından paramanyetik merkezlerin spektroskopik yarılma çarpanları, g, ve aşırı ince yapı sabitleri, a, hesaplanmıştır. VO2+ iyonu ile oluşturulmuş komplekslerde; çiftlenimsiz elektron spin dağılımının eksenel simetrik yapıda olduğu, çiftlenimsiz elektronun d_xy taban durum enerji seviyesine yerleştiği ve yapıların oktahedral alandan tetragonale bozulduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra incelenen oxovanadyum komplekslerinin ML5 kompleks yapı gösterimine uyacak şekilde merkez atomun 5 ligand bağı kurarak kare piramit yapıda olduğu tespit edilmiştir. Cu2+ iyonu ile oluşturulmuş komplekslerde; yerel simetrilerin ortorombik olduğu, çiftlenimsiz elektronun d_(x^2-y^2 ) taban durumuna yerleştiği, M-L bağlarının kovalent karakterde olduğu, değiş tokuş etkileşmesinin ihmal edilecek kadar küçük olduğu, numunelerden N-, O- verici ligant sayısı az olanların kare düzlem yapıda, fazla olanların ise kısmen tetrahedral yapıya bozunmuş kare düzlem yapıda olduğu belirlenmiştir. İncelenen tüm Cu2+ geçiş metal komplekslerinin 4 liganta (ML4) sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study molecular structure of VO2+ and Cu2+ schiff base metal complexes were investigated at 123 K and 298 K temperature by Electron Spin Resonance (ESR). Spectroscopic splitting factors, g, and hyperfine coupling constants of paramagnetic centers were calculated from ESR spectra. It is determined that VO2+ schiff base metal complexes have axial symmetry and unpaired electron locate at d_xy ground energy state. The structures are tetragonally distorted from octahedral crystal symmetry. Oxovanadium complexes have five ligands at ML5 form and square pyramidal geometry. Cu2+ schiff base complexes have orthorombic symmetry and unpaired electron locolized at d_(x^2-y^2 ) ground state. The M-L metal ligand bonds have covalent character, the exchange interaction is negligible. The complexes with few N-, O- donor ligand have square planar geometry while complexes with more have small tetrahedral distorted square planar geometry. It was determined that all Cu2+ schiff base metal complexes investigated have four ligands at ML4 form.