Interior design and decision making using augmented reality
Artırılmış gerçeklik kullanarak iç mekan dizaynı ve karar mekanizması
  1. Tez No: 422173
  2. Yazar: ÇAĞRI BURAK ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Artırılmış gerçeklik, bir çok sektörde kullanılmaya başlanan yeni bir teknolojidir. Şu an için çoğunlukla reklam sektörüne hizmet etmektedir. Öğretim sürecinde kullanıldığında anlamayı kolaylaştırır, gerçek hayata uygulanan 3B modellerde ise algıyı kolaylaştırır. Örnek verilecek olursa eğer, 3B olarak modellenmiş bir bardak sütü, mutfak masanızda görebilirsiniz. AG ile yalnızca 3B modeller değil aynı zamanda resim, video gibi bütün dijital içerik kullanılabilir. Artırılmış gerçeklik üzerine çalışılırken mobilya firmalarının bir problemi olduğu görüldü. Problem, müşterilerin ürünleri satın almadan önce evlerinde denemek istemeleriydi. Böyle bir durumda firmalar ürünleri müşterinin evine gönderiyorlardı. Bunun da bir mali külfeti oluyordu. Mobilyaları olabildiğince gerçekçi modellerle, akıllı cihaz yardımıyla müşterilerin evlerinde göstermek bu tezin amacı ve sektörün yaşadığı sorunun çözümüdür. Sorunun aşılmasında izlenecek yolda iki bölüm vardır. Birincisi, artırılmış gerçeklik özellikli bir mobil uygulamanın geliştirimesidir. Uygulamanın kullanıcı dostu bir arayüzü ve sürükle bırak özellikleri olacaktır. İkinci kısım ise uygulamaya uygun 3B modellerin sağlanmasıdır. 3B mobilya modelleri“fbx”formatına çevirilmelidir. Bunun için bir çok 3B modelleme yazılımı kullanılabilir. Tez kapsamında 3DS Max ile oluşturulmuş modeller fbx formatında çıktı alınacaktır. Geliştirme sürecinde temel fonksiyonlar için“Vuforia SDK”kullanılacaktır. Vuforia bu sektörde geniç çapta kullanılan, izleme ve daha bir çok özelliği olan açık kaynak kodlu bir kütüphanedir. Geliştirme platformu“Unity 3D”olacaktır. Unity kullanılmasının asıl sebeplerinden biri platform bağımsız çözüm sunmasıdır. Böylelikle sonuçta çıkacak uygulama Android ve iOS'ta birden çalışabilecektir. Unity 3D platformu kullanılırken 3 farklı programlama dili kullanılabilir. (UnityScript(Javascript), C# ve Boo) Tez kapsamında C# kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Augmented reality is a new and trending technology across many fields of sectors. Technology is used mostly on commercial purposes. It eases the understanding as a teaching method and eases the perception of the 3d models while applying to reality. For example it is possible to see 3D modeled glass of milk on your kitchen table. It is not augmenting only 3D models but also videos, text and any kind of digital material. While working with augmented reality, a problem has been seen among furniture companies. It was, customers wanted to try the furniture before they buy it. So companies must send the furniture to customers for them to try it. This was causing a major transportation expense. Augmenting the furniture as photorealistic as possible in customers home via smart device is the aim of this thesis and the solution to the problem of the private sector. Providing this solution contains 2 parts in general. First is to develop a mobile app with augmented reality capabilities. It will have a user friendly GUI and drag and drop functionalities. The second part is providing the app with appropriate 3D models. 3D models of the furniture must be transformed into“fbx”file format using various of 3D design software. In the development process of the app“Vuforia SDK”will be assisting with the core functionalities for augmenting. It is an augmented reality SDK for developers that covers the tracking ability and some more features. The platform for the development will be“Unity 3D”. Unity will be used because of its cross platform compiling capabilities. By that, final app will be available for iOS and Android at the same time. While developing with Unity 3D, programming language can differ to persons wish. It can be UnityScript(JavaScript), C# and Boo(Python like language).