Mikroşebeke yapısına uygun üç fazlı inverterin simülasyon modelinin geliştirilmesi ve analizi
Development and analysis of simulation model of a three phase inverter for microgrid structure
- Tez No: 422177
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Enerji tüketiminin artması, mevcut enerji kaynakların azalmasına ve enerji iletim- dağıtım hatlarının yapılanmasından dolayı elektrik kesintilerine sebep olmaktadır. Enerji kaynağı çeşitliliğini sağlamak, elektrik kesintilerinin önüne geçmek ve güç sisteminde verimliliğini artırmak için dağıtık enerji kaynakları (DEK) popüler olmaya başlamıştır. Birden fazla DEK, depolama birimleri ve yüklerin olması ile mikroşebeke yapılar ortaya çıkmıştır. Bu yapı, şebekeye bağlı ve şebekeden ayrı şekilde çalışmaktadır. Mikroşebekede herhangi noktada arıza olduğunda, şebeke modundan ada moduna geçmek için ada çalışma modu tespiti yapılır. Diğer bir yandan ada modundan şebeke moduna geçmek için senkronizasyon yapılır. Böylece güç sisteminde enerji sürekliliği sağlanır. Ayrıca enerji iletim-dağıtım hat kayıpları azaltılarak verim artışı sağlanır. 5 kW üretim kapasitesine sahip mikroşebeke inverter, MATLAB/Simulink ortamında modellenmiştir. Şebeke modundan ada moduna ve ada modundan şebeke moduna geçiş incelenmiştir. Bu iki durum için akım, gerilim, aktif ve reaktif güç, frekans ve şebekeye aktarılan akım ve yük uçlarındaki gerilimin harmonik bozunumu ile ilgili sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase of energy consumption leads to the decrease of the existing energy sources. Due to restructuring of energy transmission – distribution lines, density of energy consumption causes power outages. To provide energy source diversity, increase efficiency in power system and avoid power outages, distributed energy resources (DER) has become popular in electric power system. A couple of DER's, energy storage units and loads has emerged with microgrid concept. This concept can operate both grid mode and island mode. Microgrids are the ability to island. When any fault or outage occured in microgrid system, to transite from grid mode to island mode, it is made islanding detection. On the other hand, to interconnect from island mode to grid connected mode, it is made synchronization. Thus, energy sustainability and reliability is provided in the power system. It also increases energy efficieny by reducing transmission - distribution line losses. In this study, microgrid inverter which has 5 kW supply capacity has been modelled with MATLAB/Simulink environment. From grid mode to island mode transite and from island mode to grid mode transite have been investigated. In these two operating state; current, voltage, active and reactive power, frequency and harmonic distortion of the a load terminals voltage and current transferred to grid have been investigated.