Kablosuz yerel alan ağlarında kontrol fonksiyonları için parçalama eşik değeri ile performans geliştirme
  1. Tez No: 422178
  2. Yazar: HACI BAYRAM KARAKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kablosuz Yerel Alan Ağlarında (WLAN) performansı artırmak için farklı karakteristik özelliğe sahip Dağıtık Koordinasyon Fonksiyonu (Distributed Coordination Function-DKF), Noktasal Koordinasyon Fonksiyonu (Point Coordination Function-NKF), Gelişmiş Dağıtık Koordinasyon Fonksiyonu (Enhanced Distributed Coordination Function-GDKF) gibi kontrol fonksiyonlarının kullanıldığı çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalarda genel olarak farklı performans kriterleri kullanılarak kontrol fonksiyonlarının performansları karşılaştırılmıştır. Diğer yandan kablosuz ağlarda özellikle büyük veriler taşınırken birçok hatalar oluşabilmektedir. Bu nedenle kablosuz ortamda uzun bir veri bloğu parçalara (fragments) bölünerek taşınması hataları azaltmaktadır. Parçalanan verinin optimum boyutları parçalama eşik değeri (Fragmentation threshold) olarak adlandırılmaktadır. Tez çalışmasında DKF, NKF ve GDKF kontrol fonksiyonlarına aynı parçalama eşik değerleri verilerek alınan ve gönderilen veri trafiği, gecikme, yükleme ve birim zaman da gönderilen paket sayıları karşılaştırılarak performansa etkileri detaylı olarak incelenmiştir. Aynı parçalama eşik değerlerinin her bir kontrol fonksiyonuna farklı miktarda etki ettiği gözlemlenmiş ve optimum değerler elde edilmiştir. Uygulamalar OPNET benzetim aracı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Parçalama eşik değerleri 256–512–750–1024 byte olarak seçilmiştir. Senaryolarda hangi performans kriteri için hangi kontrol fonksiyonlarının daha uygun olabileceği üzerine detaylı olarak çalışma yapılmış ve 15 senaryo üzerinden uygulama gerçekleştirilmiştir. Bu konuda literatürde yeni olan kablosuz yerel alan ağlarında kontrol fonksiyonlarında parçalama eşik değerinin alınan veri trafiğinde performansın GDKF kontrol fonksiyonunda yaklaşık %20 oranında, gecikme süresinde ise performansın NKF kontrol fonksiyonunda yaklaşık %25 oranında diğer kontrol fonksiyonlarına göre daha fazla verimli olduğu gözlemlenmiştir. Gönderilen veri trafiği, yüklenme süreleri ve birim zamandaki işlenen paket değerlerinde ise parçalama eşik değerlerinin NKF, DKF ve GDKF'nin performanslarına yaklaşık olarak aynı oranlarda etki ettiği, belirgin bir artma veya azalma meydana getirmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There are many studies to evaluate performance of wireless local area networks by using different co-ordination functions like Distributed Coordination Function (DCF), Point Coordination Function (PCF) and Enhanced Distributed Coordination Function (EDCF) having different characterizes. In these studies generally the performance of co-ordination functions are compared with using different performance criteria. On the other hand, it is always possible to have some faults during data transmission, especially if the amount of data increases in a wireless local area network. To prevent from data loss or loss of packets, data is fragmented in to the smaller packets. The optimal size of fragmented data which is the maximum unit value for fragmentation of the data to be transmitted is defined as fragmentation threshold. In this thesis, there is a deeply studying to evaluate the performance of DCF, PCF and EDCF with the same fragmentation threshold with different values for testing various parameters i.e., traffic received, traffic sent, delay, load, and throughput in wireless networks by comparing probabilities to get optimum results. Applications are applied on the OPNET simulator tool. Fragmentation thresholds are defined as 256 – 512 – 750 – 1024 bytes. In this scenarios there is a deeply investigation to define most appropriate co-ordination function for different performance criterias and performed the application on 15 scenarios. This is the first study literary in wireless local area network with applying fragmentation threshold to co-ordination functions and observed that the performance of EDCF co-coordination function supply nearly 20% better performance with traffic received criteria and PCF co-coordination function supply nearly 25% better performance with delay criteria. On other performance criterias fragmentation threshold effected all co-ordination functions with the same propensity and there isn't specific differences between DCF, PCF and EDCF for traffic sent, load and throughput about the changed ratio.