Farklı liselerde öğrenim gören öğrencilerin liselere girişte ve bitirirken sahip oldukları iletişim becerilerinin belirlenip kıyaslanması
Comparing the communication skills of students that are studying in different high schools while entering and finishing high schools
  1. Tez No: 112888
  2. Yazar: MÜNEVVER VATANSEVER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ASUMAN BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET İletişim becerileri, bireyin sağlıklı, mutlu, doyumlu ve etkin bir birey olarak yaşamını sürdürmesi için sahip olması gereken önemli bir beceridir. Bireyin bu beceriyi edinmesinde iki önemli kurum vardır: Okul ve aile Bu araştırmada okullar, özel ve devlet okulları olarak ele alınmıştır. Bu araştırma ile özel okullarda ve devlet okullarında eğitim gören lise öğrencilerinin, liselere girişte ve bitirirken sahip oldukları iletişim becerilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yani özel okullardaki lise 1 ve lise3. Sınıf öğrencilerinin atılganlık, empatik beceri ve çatışma eğilimi düzeylerinde ve devlet okullarındaki lise 1 ve lise3. Sınıf öğrencilerinin atılganlık, empatik beceri ve çatışma eğilimi düzeylerinde 3 yıllık eğitim boyunca bir farklılaşma olup olmadığı araştırılmaya çalışılmıştır. Ayrıca özel okullardaki lise 1. sınıf ile devlet okullarındaki lise 1. Sınıf öğrencileri ve özel okullardaki lise 3. Sınıf ile devlet okullarındaki lise 3. Sınıf öğrencileri atılganlık, empatik beceri ve çatışma eğilimi düzeyleri açısından da karşılaştırılmıştır. Bunlara ek olarak, öğrencilerin atılganlık, empatik beceri ve çatışma eğilimi düzeyleri cinsiyet, anne babanın öz veya üvey olma durumu, anne babanın ayrı veya birlikte olma durumu, anne babanın sahip oldukları meslek grupları, ailenin aylık gelir durumu gibi değişkenlere göre de incelenmiştir. Öğrencilerin atılganlık düzeyleri Rathus'un geliştirdiği“Rathus Atılganlık Envanteri”ile, empatik beceri düzeyleri Dökmen' in geliştirdiği“Empatik Beceri Ölçeği”ile çatışma eğilimi düzeyleri yine Dökmen tarafından geliştirilen“Çatışma Eğilimi Ölçeği”ile ölçülmüştür. Araştırma kapsamına 2000-2001 eğitim öğretim yılında, İzmir il merkezindeki Özel Liselere ve Devlet Liselerine devam eden, lise 1 ve lise 3. Sınıf öğrencileri alınmıştır. Örneklem grubu altı ayrı devlet ve üç ayrı özel liseye devam eden öğrenciler arasından“oranlı küme örnekleme”yöntemi ile seçilmiştir. Örneklemin evreni temsil edebilmesi için, İzmir ilinin Konak, Karşıyaka, Buca ve Bornova ilçelerine bağlı okulları alınmıştır. İstatistiksel analizlerde 333 kız ve 388 erkek olmak üzere toplam 721 devlet lisesi öğrencisinden, 46 kız ve 90 erkek olmak üzere toplam 136 özel lise öğrencisinden elde edilen veriler kullanılmıştır. IVVerilerin analizinde aritmetik ortalamalar, standart sapmalar saptanmış, uygun olan yerlerde t testi, varyans analizi, yorumlamada ANOVA ve SHEFFE ileri analiz yöntemleri uygulanmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesi sonucunda elde edilen bazı anlamlı bulgular şu şekilde özetlenebilir: 1- Devlet okullarında öğrenim gören lise 1. Sınıf öğrencilerinin atılganlık düzeyleri, özel okullarda öğrenim gören lise 1. Sınıf öğrencilerinin atılganlık düzeylerinden yüksek bulunmuştu 2- Devlet okullarında öğrenim gören lise 1. Sınıf öğrencilerinin iletişim çatışmalarına girme eğilimi düzeyleri, özel okullarda öğrenim gören lise 1. Sınıf öğrencilerinin iletişim çatışmalarına girme eğilimi düzeylerinden yüksek bulunmuştur. 3- Devlet okullarında öğrenim gören lise 1. Sınıf öğrencilerinin atılganlık düzeyleri, devlet okullarında öğrenim gören lise 3. Sınıf öğrencilerinin atılganlık düzeylerinden yüksek bulunmuştur. 4- Devlet okullarında öğrenim gören lise 1. Sınıf öğrencilerinin iletişim çatışmalarına girme eğilimi düzeyleri, devlet okullarında öğrenim gören lise 3. Sınıf öğrencilerinin iletişim çatışmalarına girme eğilimi düzeylerinden yüksek bulunmuştur. 5- Özel okullarda öğrenim gören lise 1. Sınıf öğrencilerinin iletişim çatışmalarına girme eğilimi düzeyleri, özel okullarda öğrenim gören lise 3. Sınıf öğrencilerinin iletişim çatışmalarına girme eğilimi düzeylerinden yüksek bulunmuştur. 6- Bu sonuçlara ek olarak bazı değişkenler ile öğrencilerin atılganlık, empatik beceri ve çatışma eğilimi düzeyleri arasında da ilişki olduğu belirlenmiştir. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY Communication skills are important abilities that a person need in order to continue his/her life as a healthy, happy, satisfactorily and an effective person. There are two important societies to acquire this ability: School and familiy. İn this resarch, schools are taken as private and state schools. With this resarch it is aimed to compare the communication abilities of private and state schools students while entering and finishing high schools. Namely, it is worked on to researh whether there is any differentiation during three years education in terms of assertiveness, emphatic ability and conflict tendency levels of high school 1. and high school 3. class students in private schools and in state schools. Also, high school 1. students in private schools and high school students in state schools with high school 3. students in private schools and high school 3. students in state schools are compared according to assertiveness, emphatic ability and conflict tendency levels. İn addition to this, assertiveness, emphatic ability and conflict tendency levels of students are investigated according to the other variables such as sex, situation of parents being own or step, situation of parents being together or seperated, the jobs of parents, the montly income of the family. Students' assertiveness levels are measured with“Rathus Assertiveness inventory”developed by Rathus; emphatic ability levels are measured with“Emphatic Ability Scale”developed by Dökmen and conflict tendency levels are measured with“Conflict Tendency Scale”developed by Dökmen. The scope of this research, high school 1. students and high school 3. students attending the private high schools and state high schools in İzmir city center in 2000- 2001 acedemic year. Sample group is chosen from six different state schools and three different private high scool students by“ a symmetrical group exemplification”method. In order to represent the universe, the schools of İzmir city that are located in Konak, Karşıyaka, Buca, Bornova are chosen. İn statistical analysis, data are obtained from 721 state high school students that consist of 333 girls and 388 boys and 136 private high school students that consist of 46 girls and 90 boys. VIIn data analysis, arithmetic averages, standard deviations are fixed, in suitable places t-test and variation analysis, in interpretation anova, scheffe and lsd advanced analaysis metods are applied. Some significiant results can be summarized as a result of evaluating research datum: 1- The assertiveness levels of high school 1. class students in state schools are found higher than high school 1. class students in private schools. 2- Levels of attending communication confilict tendency of high school 1. class students in state schools are found higher than the levels of attending communication confilict tendency of high school 1. class students in private schools. 3- The assertiveness levels of high school 1. class students in state schools are found higher than the assertiveness levels of high school 3. class students in state schools. 4- Levels of attending communication confilict tendency of high school 1. class students in state schools are found higher than levels of attending communication confilict tendency of high school 3. class students in state schools. 5- Levels of attending communication confilict tendency of high school 1. class students in private schools are found higher than levels of attending communication confilict tendency of high school 3. class students in private schools. 6- İn addition to these results, it is defined that there is a relation between some variables and assertiveness, emphatic ability and conflict tendency levels of students. VII