İstiklâl Mahkemeleri ve Rize'deki yargılamalar
Independence Tribunals and judgments in Rize
- Tez No: 422282
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK SİNAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İstiklal Mahkemeleri, 1920 yılında Milli Mücadele sırasında ayaklanma çıkaran ve yağmaya girişenleri, bozguncuları, orduya ait silah ve mühimmatı çalanları, casusları, asker kaçaklarını ve Milli Mücadele'yi engelleme amacıyla propaganda yapanları yargılamak için özel kanunla kurulan mahkemelerdir. İlk dönem İstiklal Mahkemeleri Ankara'daki hariç 1921 yılında kapatılmıştır. Şapka İnkılâbı, Atatürk'ün günlük hayatı en yakından etkileyen icraatlarından biridir. Doğrudan dinle alakası bulunmamasına rağmen, fes Müslümanlığın simgesi gibi görülmüş ve bu sebepten bu reform hareketine karşı çıkışlar olmuştur. Bu çalışmada İstiklal Mahkemeleri ve Şapka Devrimi incelenmiştir. Ayrıca Rize'deki Şapka Kanunu'na muhalefet eden ve bunun sonucunda yargılanan kişilerin ailelerinin gözünden bu süreç izlenmiştir. Anahtar Kelimeler Rize, İstiklal Mahkemeleri, Şapka İnkılâbı, Sözlü Tarih
Özet (Çeviri)
The Independence Courts were eight special courts founded during the Turkish War of Independence to prosecute those who were against the system of the government. They were located in Ankara, Eskişehir, Konya, Isparta, Sivas, Kastamonu, Pozantı, and Diyarbakır. All but the Ankara court were terminated in 1921. The hat revolution was one of the most significant acts of Atatürk affecting daily life of the Turkish society. Although there was no connection with religion,“fes”had been seen by the society as a symbol of being a Muslim. As a result of it, there was some opposition against the compulsory hat wearing. This study examined the Independence Tribunals and Hats Revolution. Also this process followed through the eyes of the families whose relatives opposed the Hat Law and stood trial. Key Words Rize, Independence Tribunal, Hat Revolution, Oral History