Rock Müziğinde Klasik Batı Müziği etkileri (1960-1980 dönemi)
Classical Western Music influence on Rock Music (1960-1980 period)
- Tez No: 422301
- Danışmanlar: DOÇ. ŞEBNEM ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Hazırladığım bu tezde, Klasik Batı Müziği ile Rock Müzik tarihsel gelişimleri ve müzikal unsurları açısından incelenerek iki türün arasındaki etkileşimler ortaya konmuştur. Tezin tamamı üç bölümden oluşmuştur. İki müzik türünün karşılaştırmasını yapmadan önce değinilmesi gereken Rock müzik üzerinde etkili olan Klasik Batı Müziği formlarının tarihsel gelişiminden ilk bölümde kısaca bahsedilmiştir. İkinci bölümde Rock müziğin tarihi, özellikle Klasik müzikten etkilenen akımlar ön planda tutularak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde de iki müzik türünün etkileşimleri yer almıştır. Klasik Batı Müziğinin ve Rock müziğin dönemsel özellikleri ve müzikal unsurları karşılaştırmalı olarak incelenerek benzerlik ve farklılıklar örneklendirilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis I have prepared, examining Classical Western Music and Rock Music in terms of historical development and musical elements, interactions between the two genres have been suggested. The whole of the thesis consists of three parts. In the first part, the Classical Western Music forms which are effective on Rock music which needs to be mentioned before comparing the two genres have been briefly mentioned. In the second part, the history of Rock music, especially the currents that had been affected by Classical music has been handled. In the third part, interactions between the two musical genres are covered. Periodical characteristics and musical elements of Classical Western Music and Rock Music was examined comperatively and similarities and differences are evaluated with examples.