Türk edebiyatında konusunu Türk tarihinden alan romanlar (1991-1995)
Novels from the subject of Turkish history in Turkish literature (1991-1995)
  1. Tez No: 422372
  2. Yazar: DİLEK NALBANTLAR ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZİM YETİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1227
Özet
Çalışmamızda 1991-1995 yılları arasında yayımlanan tarihî romanları inceledik. Bu beş yıllık dönemde neşredilen kırk iki romanı zaman, mekân, kahramanlar ve bakış açısı kriterlerini göz önünde bulundurarak tahlil ettik. Zaman bölümünde; kronolojik zaman, kozmik zaman ve sosyal zaman unsurlarını ortaya koyduk. Mekân bölümünde mekânları özelliklerine göre sınıflandırdık. (Açık mekân, kapalı mekân, vs.) Kahramanlar bölümünde, romanlardaki kahramanları gerçekliklerine göre, cinsiyetlerine göre, eğitim durumlarına göre, mesleklerine göre ve milliyetlerine göre sınıflandırdık. Bakış açısı bölümünde de romanlarda kullanılan anlatım yöntemlerini ve yazarların görüşlerini anlattık.
Özet (Çeviri)
In this study, we examined about the historical novels which were published in 1991-1995. We analyzed forty two historical novels which were published in these five years according to time, place, characters and point of view. On the time part, we explained about chronologic time, cosmic time and social time. On the place part, we classified the places according to their specialities. (Open places, closed places, etc.) On the characters part, we classified the characters according to their reality, sexuality, education, profession and nationality. On the point of view part, we told about the narration methods which were used novels and writers opinions.