Ceza muhakemesi hukukunda bilirkişilik
The expert witness in criminal procedure law
  1. Tez No: 913089
  2. Yazar: CEM AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TEVFİK ODMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Ceza muhakemesi, maddi gerçeğe ulaşmayı amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak için, muhakeme makamının dava konusu eylemin gerçekten gerçekleşip gerçekleşmediği, gerçekleştiyse kimin tarafından ve nasıl gerçekleştirildiği gibi soruların cevaplarını bulması gerekmektedir. Son yıllarda bilim ve teknoloji alanlarındaki hızlı gelişimeler, başta toplumsal, ekonomik, ticari hayat olmak üzere tüm alanlarda etkili olmuş ve her bir alanda bilgi sahibi olmayı zorlaştırmıştır. Bu gelişmeler ve ceza muhakemesinin geniş kapsamı birlikte değerlendirildiğinde, hakimlerin bahsedilen her alanda uzman olmalarını beklemek mümkün değildir. Bir hakim, mesleğinin gerektirdiği genel ve hukuki bilgilerle çözülemeyen, özel veya teknik bilgi gerektiren durumlarda delilleri değerlendirebilmek için uzman görüşüne başvurabilir. Çalışmada bu ihtiyacı karşılamakta önemli bir işlevi olan bilirkişilik kurumun ceza muhakemesi hukuku açısından işleyişi ve yapısı, tarihsel gelişimi, bilirkişi raporunun hazırlanmasında uyulacak kurallar ile bilirkişilerin hak ve yükümlülükleri gibi konular ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The criminal procedure aims to ascertain the material truth. To achieve this goal, the judicial body must find answers to questions such as whether the alleged act indeed occurred, and if so, who committed it and how it was committed. In recent years, rapid advancements in science and technology have significantly impacted all areas, especially social, economic, and commercial life, making it difficult to possess comprehensive knowledge in each field. Given these developments and the broad scope of criminal procedure, it is unrealistic to expect judges to be experts in all mentioned areas. In cases where general and legal knowledge required by the judicial profession is insufficient and special and technical knowledge is needed to evaluate the evidence, the judge may require expert knowledge. This study examines the role and structure of the expert witness institution in criminal procedure law, addressing its historical development, the rules to be followed in preparing expert reports, and the rights and obligations of expert witnesses.