Ceza muhakemesi hukukunda bilirkişilik
The expert witness in criminal procedure law
- Tez No: 943551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİYE KAZANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Son yıllarda hukuk alanı içerisinde uzmanlık ve teknik bilgi gerektiren durumların ortaya çıktığı ve bu durumun hızlı bir şekilde yaygınlık gösterdiği söylenebilir. Özellikle tekniğin hızla gelişimi bu durumu zorunlu kılmaktadır. Durum hâkimler açısından değerlendirildiğinde, görevlendirildiği dava konusu kapsamında uyuşmazlıkların çözümü için matematik, teknoloji, adli tıp, finans gibi uzmanlık gerektiren bilgi birikimlerinin olması düşünülememektedir. Bu nedenle, bu gibi teknik ve uzmanlık gerektiren durumlarda bilirkişiliğin önemi ortaya çıkmaktadır. Bilirkişilik, çözümü uzmanlık ve teknik bilgiyi gerektiren davalarda, hâkimin gözetimi doğrultusunda yazılı bir şekilde raporlama ile ve verilerini bilimsel bilgiler dâhilinde toplayan kişi ya da kurumdur. Bu doğrultuda, ceza muhakemesi hukuku kapsamında bilirkişiliğin incelenmesi bu çalışmanın motivasyonunu oluşturmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde bilirkişilik kavramına yer verilmiş olup, Bilirkişilik Kanunu ve Bilirkişilik Yönetmeliği çerçevesinde bilirkişilik müessesesi incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, araştırmanın asıl konusunu oluşturan Ceza Muhakemesi Kanunu kapsamında bilirkişilik müessesesi incelenmiştir. Bölüm içerisinde bilirkişiliğe başvurulmasını gerektiren durumlar, bilirkişilere uygulanacak olan hükümler, bilirkişilerin atanması ve bilirkişilerin reddi incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca konu ile ilgili olan Yargıtay içtihatlarına da yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise Ceza Muhakemesi Kanunu kapsamında bilirkişiliğin hak ve yükümlülükleri incelenmiştir. Bölüm içerisinde, bilirkişilik ücret ve giderleri, bilirkişinin çekinme ve bilgi alma hakkı ile bilirkişiliğin yükümlülükleri açıklanmış ve Yargıtay içtihatları ile desteklenmiştir. Sonuç olarak bilirkişilik kurumunun Ceza Muhakemesi Kanunu çerçevesinde incelendiği bu çalışmada, bilirkişilik müessesesinin kanun ve uygulamada bazı problemler yaşadığı söylenebilse de genel olarak uyuşmazlıkların çözümünde kilit rol oynadıkları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, it can be stated that situations requiring expertise and technical knowledge have emerged in the field of law and this situation has become widespread rapidly. Especially the rapid development of technology makes this situation compulsory. When the situation is evaluated from the point of view of judges, it is unthinkable that they do not have specialised knowledge such as mathematics, technology, forensic medicine, finance, etc. for the resolution of disputes within the scope of the subject matter of the case to which they are assigned. Therefore, in such technical and specialised cases, the importance of expert consultancy emerges. Expertise is a person or institution that collects data within the scope of scientific knowledge by reporting in writing in line with the supervision of the judge in cases whose solution requires expertise and technical knowledge. In this respect, the examination of expertise within the scope of criminal procedure law constitutes the motivation of this study. In the first part of the study, the concept of expert witness is given and the institution of expert witness is analysed within the framework of the Law on Expertise and the Regulation on Expertise. In the second part of the study, the institution of expert witness within the scope of the Turkish Criminal Procedure Law, which constitutes the main subject of the study, is analysed. In this part, the situations requiring the application for expert witness, the provisions to be applied to the experts, the appointment of the experts anda the rejection of the experts are analysed. This section also includes the case law of the Court of Cassation on the subject. In the last part of the study, the rights and obligations of expert witnesses within the scope of the Turkish Code of Criminal Procedure are analysed. In this section, the fees and expenses of the expert, the right of the expert to abstain and obtain information, and the obligations of the expert are explained and supported by the case law of the Court of Cassation. As a result, in this study, in which the expert witness institution is analysed within the framework of the Criminal Procedure Code, it can be stated that although it can be stated that the expert witness institution has some problems in law and practice, it can be stated that they play a key role in the resolution of disputes in general.