Tahkimin geçersizliği
Invalidity of arbitration
  1. Tez No: 422446
  2. Yazar: SÜMEYYE ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ULUKAPI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Mahkeme yargılamasına bir alternatif olarak ortaya çıkan tahkim, son yıllarda uygulaması artan bir çözüm yoludur. İç hukuk sistemimiz açısından da son derece yeni olan bu kurum, uluslararası hukukun yanı sıra hukukumuzda da kendine yer bulmuştur. Tahkimin geçersizliğinin anlatıldığı bu çalışmada, ilk olarak tahkim kurumuna genel olarak yer verilmiş; ikinci bölümde tahkimin geçersizliği ele alınmış ve üçüncü bölümde ise tahkim yargılaması sonucu verilen karara karşı gidilebilecek kanun yollarına yer verilmiştir. İlk bölümde tahkim genel olarak incelenmiş ve nasıl bir prosedüre tabi olduğuna yüzeysel bir şekilde yer verilmiştir. İkinci bölümde tahkim yargılamasının sona erme biçimlerine ve tahkim sözleşmesinin maddi hukuk ve usul hukuku bakımından geçersiz olduğu haller anlatılmıştır. Çalışmamızda esas olarak son bölümde ele alınan konumuz, hakem kararlarına karşı gidilebilecek bir yol olan ve iç hukuk sistemimize yeni girmiş olan iptal davasıdır. İç hukukumuzda kişiler uyuşmazlık halinde tahkime başvurdukça, bu davanın açılma oranı da artacaktır. Bu sebeple çalışmamızda üçüncü bölümde özellikle bu dava üzerinde durulmuş ve bu dava sonucu verilen kararın hangi kanun yollarına götürülebileceği incelenmiştir. Hakem kararlarına karşı başvurulabilecek bir yol olan iptal davasına yer verilmiş, devamında temyiz, yargılamanın iadesi, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne bireysel başvuru incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Arbitration which comes in view as an alternative judgment to court is a dispute resolution and has developed its practice in our country during the recent years. Arbitration is extremely young in terms of practice in our national law. As well as internetional law, arbitration has been implemented in our national law. This thesis issue is invalidty of arbitration. First of all, arbitration has involved generally with the main lines and then, in the second part invalidity of arbitration has been explained. In the third part, legal remedy which can appeal towards arbitrament has been explained. In the first part, arbitration and characteristics of arbitration has been evaluated all in all. In the second part, ending forms of arbitration judgment, invalidity cases of arbitration in terms of substantive law and procedural law has been examined. Our thesis issue in the last part is action for nullity which has been a legal remedy towards arbitrament and a young practice in our national law. As parties contract arbitration agreement for disputes, action for nullity has been sued much more. So, in third part of our thesis has been dwelled on this issue and arbitrament which apply to appeal has been examined. In the other words, action for nullity, appeal, revision of decision, revision of judgment and individual application to Supreme Court and European Court of Human Rights has been examined in terms of arbitrament.