An intended sociological analysis of energy and society
Enerji ve topluma yönelik sosyolojik bir analiz
  1. Tez No: 422461
  2. Yazar: ATİQUE UR RAHMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bugün yaşanmakta olan modern dünyada işleyişinde enerji hayati bir rol oynamaktadır. 21. yüzyılda satın alınabilir ya da sürdürülebilir enerji kaynakları ve bunlara ulaşım ülkeler açısından da hayatı öneme sahiptir. Bu çalışmada sosyal bilimlerle, doğa ve mühendislik bilimleri arasında bir işbirliği gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. Enerji araştırmalarında doğal ve mühendislik bilimleri uygun rekabet edebilir ve tamamlayıcı geleneksel araştırmalarla, bilimsel katılık ve yararlılık yönünden ele alınmalıdır. Hızlı bir şekilde değişen dünyada enerji özel olarak zenginliği ve ileri bir hayat tarzını çağrıştırmaktadır. Burada tüketim, talebin son noktasıdır ve talebi de ortaya çıkaran sistemdir. Dünyanın enerjiye olan talebi son yüz yılda giderek büyümüştür. Geçmiş yüzyılda enerji tüketimi sayılamayacak derecede yararlı bir toplumsal ortam oluşturmuştur. Örneğin ulaşımda elektrik enerjisinin kullanılması, eğitim ve tıp alanındaki gelişmeler, sağlığı beslenmeyi ve yaşam beklentisini yükseltmiştir. Tüketim talebini karşılamak için belirli kaynaklara sahip olunması gerekir. Aynı zamanda enerji, kaynaklara sahip olan ülkelerle, bu kaynaklara ihtiyaç duyan ülkeler arasında yeni ilişki biçimlerinin gelişmesine de neden olur. Gerçekte enerjiye dayalı ilişkiler pek çok anlamda jeo-politik ilişkiler üzerine oturur. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin beş daimi üyesinden sadece Rusya hariç diğerleri ile birlikte 150 ülke petrol ithal etme konumundadır. Gelişmekte olan ülkelerde giderek büyüyen enerji ticareti muazzam bir ağ oluşturmaktadır. Enerji jeo-politikaları basit bir fikri mücadelenin ötesinde kaynaklar üzerinde muazzam bir rekabeti gerektirmektedir. Bütün bu ekonomik ve politik faktörlere rağmen, enerji kaynaklarının iklim değişimi ve çevre kirliliği başta olmak üzere, çevre üzerinde negatif yönde muazzam bir etkisi olduğu görülmektedir. İklim değişimi doğal seleksiyon gibi büyük bir teori anlamına gelmez ancak son yirmi yılda enerji bölgelerinden elde edilen testler, büyük olumsuz sonuçlara yol açacağını ima etmektedir. Bu çalışmada biz iklim değişimi ve muhtemel çözüm yolları gibi çeşitli konuları da ele alarak tartışmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
In the modern society, Energy plays the most vital role in running the World. And to bring about a transition to more efficient, affordable and sustainable energy sources, carriers and Technologies for all of humanity is one of the key challenges of 21st century. This research work supports the equal collaboration of the social sciences with the physical, natural and engineering sciences in energy research by demonstrating their relevance, compatibility and complementarity with conventional research, their policy usefulness and their scientific rigidity. As energy especially run the prosperity and lifestyles of advanced and rapidly modernizing nations, here consumption is the end point of demand and demand drives the system. The world's thirst for energy over last 100 years has been growing. Energy expansion over the past century has brought innumerable advances of a wholly beneficial kind from electric power to modern transport, from improved education to healthcare, nutrition and greater life expectancy. And to meet the demand for consumption, there develps a politics to acquire resources. For this energy relations, which needs to be developed between the country owning the energy resources and the country inneed of acquiring those resources. And in reality energy relations are geopolitical in many ways. Over 150 nations including every permanent member of UN security council except Russia, are importer of one of the important sources of energy in the contemporary World- that is Petroleum. A huge web of vulnerability that willl only grow as energy trade expands in developing countries.The geopolitics of energy is more a struggle of ideas than a simple contest over resources. Despite all these economic and political factors, there is an adverse effect on environment as well and it results in climate change. Climate change is not a grand theory like natural selection, but a vast conclusion drawing on data from a host of fields and twenty years of dispute and accumulated testimony. Here, we discussed about various problems arising from climate change and its possible solutions to tackle these problems.