Sivas ili Divriği ilçesi Avşarcık köyü halılarının incelenmesi
Investigation of Si̇vas Di̇vri̇ği̇ district Avşarcik village carpet
- Tez No: 422558
 - Danışmanlar: PROF. DR. H.FERİHA AKPINARLI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: El Sanatları, Crafts
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 167
Özet
Anadolu'da halı dokumacılığı tarihinin çok eskiye dayandığı ve her yörenin kendine ait özellikleri olduğu yapılan araştırmalardan anlaşılmaktadır. Sivas il merkezi ile ilçelerinde halı dokumacılığının önemli ve özgün örneklerine rastlanmaktadır. Bu araştırmanın amacı, Sivas ili Divriği ilçesi Avşarcık köyü halı dokumalarının teknik, motif, kompozisyon, araç-gereç açılarından değerlendirilerek bilimsel bir doküman hazırlamaktır. Bu doğrultuda alt amaçlar üzerinde çalışılmıştır. Araştırmanın evreni, Avşarcık köyü halılarıdır. Örneklemi ise halı dokumuş olan 30 birey ve 32 halı örneği tespit edilerek değerlendirilmiştir. Veri toplamada; araştırma konusu ile ilgili literatür taraması yapılmış, halı konusunda bilgiler toplanmıştır. 27 sorudan oluşan anket formu hazırlanarak 30 bireye uygulanmış, anket sonuçları değerlendirilerek tablolar haline getirilmiştir (EK-1). Halı fotoğrafları çekilmiş, bilgi formları olarak hazırlanmış ve değerlendirilmiştir (EK-2). Alt amaçlar doğrultusunda şu sonuçlar elde edilmiştir; Avşarcık köyünde halı dokumuş olan bireylerin eğitim düzeyleri düşük, yörede yaşayan bireyler oldukları ve halı dokurken sarmalı tezgah kullandıkları, çözgü, atkı ve ilmede yün ipliği ve Gördes düğümü kullandıkları, orta kalitede halı dokudukları, yöreye özgü motifleri kullandıkları tespit edilmiştir. Geçmişte dokunmuş olan halılardan satılan halılar olmakla birlikte ailelerin ellerinde çok sayıda orijinal halı bulunduğu tespit edilmiştir. Halılarda genellikle kırmızı ve siyah rengin yoğun olarak kullanıldığı saptanmıştır. Anahtar Sözcükler : Sivas, Divriği, Avşarcık Köyü, Geleneksel Dokuma, Halı, Motif, Renk ve Desen
Özet (Çeviri)
Through research and investigations, it is clearly observed that carpet weaving in Anatolia has a long history and every region has its own characteristic carpet weaving feature. In Sivas city, region and rural areas, important and original carpet weaving patterns are encountered. The purpose of this research is to prepare a scientific document by evaluating carpet weaves of the Avşarcık Village of Sivas city, in terms of technique, motif, composition and tools. With this aim, it has been studied on the sub-purposes. Research field is the Avşarcık Village Carpets. Samples are evaluated based on 30 persons and 32 woven carpets. There has been a wide literature review in the research field and information about carpets is gathered. A survey including 27 questions is conducted with 30 people and tables are made with these survey results (Appendix-1). Pictures of the carpets are taken, prepared as fact sheets and evaluated (Appendix-2). There has been foundings for sub-purposes. In Avşarcık Village, people who work for carpet weaving have low-income and lower education status. It has been seen that these people weave mid-quality carpets using regional themes and motifs, use helix workbench for weaving, Gördes knot and wool yarn for warp, woof and knot. It has been observed that families in Avşarcık have too many original carpets besides the previously textured and sold ones. In these carpets, red and black colors are observed to be frequently used. Key Words : Sivas, Divriği, Avşarcık Village, Traditional Weaving, Carpet, Motif, Color and Pattern