Termodinamik pertürbasyon kuramına dayalı yaklaşımla sıvı alkali metallerin yapısının tayini
Determination of structure of liquid alkali metals using thermodynamic perturbation theory
- Tez No: 422595
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ADNAN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezde, sıvı alkali metallerin yapısal bilgilerini tasvir eden g(r) çiftli korelasyon fonksiyonları ve S(q) statik yapı faktörleri takma potansiyel formalizmi içinde sıvı hal kuramının integral denklemlerinin yaklaşık olarak numerik çözüm yöntemi ve termodinamik pertürbasyon kuramına dayalı yaklaşım yöntemi ile tayin edilmiştir. Her iki yöntemde boş iç kabuk takma potansiyeli ve yerel Heine-Abarenkov takma potansiyeli kullanılarak yapısal bilgiler elde edilmiştir. Termodinamik pertürbasyon kuramında alkali sıvı metallerin yapıları, referans katı küre akışkanının yapısından Weeks-Chandler-Andersen, gelişigüzel faz ve en uygun yapılan gelişigüzel faz yaklaşıklıkları altında daha gerçekçi bir etkin çiftli potansiyel kullanılarak hesaplanmıştır. Her iki yöntemle bulunan yapısal bilgiler deneysel bilgilerle karşılaştırılarak uyum içinde oldukları görülmüştür. Bu yöntemlerle elde edilen yapısal bilgilerin sıvı alkali metallerin fiziksel özelliklerinin hesaplanmasında elverişli şekilde kullanılabileceği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the pair correlation functions g(r) and static structure factors S(q) that describe the structural form of the liquid alkali metals have been determined in the pseudopotential formalism by the method of approximate numerical solution of the integral equations of the liquid state theory and the method of approximation based on the thermodynamic perturbation theory. In both methods, the structural form has been obtained by empty core pseudopotential and local Heine-Abarenkov pseudopotential. In the thermodynamic perturbation theory, the structures of liquid alkali metals have been calculated by using a more realistic and effective pair potential from the structure of the reference hard sphere fluid under the approximation of Weeks-Chandler-Andersen, random phase and optimized random phase. Having compared the structural data obtained in both methods with the experimental data it is seen that both are compatible. It can be suggested that the structural data obtained by these methods can be effectively used to calculate the physical characteristics of the liquid alkali metals.