Hemodiyalizin tiroid sintigrafisi ile iyot-131 tiroid uptake'i üzerine etkileri ve kronik böbrek yetmezliğinde tiroid hastalıklarının tanısında sintigrafinin yeri
Effect of hemodialysis on thyroid scintigraphy and thyroid uptake of iodine-131 and the role of scintigraphy on diagnosis of thyroid disease in chronic renal failure
- Tez No: 422596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE AKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Böbrekler, tiroid hormon metabolizmasında ve ekskresyonunda önemli role sahip olduğundan son dönem böbrek yetmezlikliğinde (SDBY) tiroid metabolizması da etkilenmektedir. Çalışmaya SDBY'si olan 32 hasta dahil edildi. Hemodiyalize giren tüm hastalarda diyaliz öncesi ve sonrası Tc-99m perteknetat ile tiroid sintigrafisi yapıldı. Enjeksiyondan sonra 15. ve 50. dakikada görüntüler alındı ve kamera programı ile uptake hesaplandı. Bir başka diyaliz seansından sonra I-131'in oral verilmesini takiben 4. saat ve 24. saatlerde I-131 uptake'ine bakıldı. Hemodiyaliz hasta grubunda diyaliz öncesinde ve sonrasında, erken-geç uptake değerleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı olmamakla beraber (p>0.05), geç görüntülerde hesaplanan Tc-99m uptake'i daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Since the kidney plays an important role in the metabolism, degradation and excretion of several thyroid hormones, thyroid metabolism is affected in end stage renal failure (ESRF). A total of 32 patients with ESRF were included in this study. The thyroid scintigraphy with Tc-99m pertechnetate was performed in all hemodialysis patients before and after dialysis. The images at 15 and 50 minutes after injection were obtained and than uptake was calculated by software. After another dialysis session, I-131 uptake was achieved at 4 and 24-hours following the administration of I-131 orally. We found that there was not statistical difference between early and late uptake of Tc-99m pertechnetate both on before and after dialysis in the hemodialysis patients (p>0.05), but calculated uptake of late image was high.