Lokalize edilemeyen primer hiperparatiroidili hastalarda selektif venöz örneklemenin yeri
  1. Tez No: 422598
  2. Yazar: İLHAN GÖK
  3. Danışmanlar: UZMAN CEVHER AKARSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş: Primer hiperparatiroidizm (PHPT) toplumda sık rastlanan bir hastalıktır ve insidansı kadınlar için 1/500 ve erkekler için 1/2000 olarak bildirilmektedir. PHPT'e genellikle tek bir adenom (% 80) neden olur. USG ve sestamibi sintigrafi gibi non-invaziv görüntüleme yöntemleri hiperfonksiyone adenomu %80'in üzerinde duyarlılıkla lokalize edebilir ve bu yöntemler kombine edildiğinde bu oran % 94'e çıkabilmektedir. Lokalize edilen hastalara minimal invaziv cerrahi (MİC) yapılırken, lokalize edilemeyenlere bilateral boyun eksplorasyonu yapılmaktadır. Amaç: Gözlemsel klinik çalışmamızda görüntüleme yöntemleri ile lokalize edilemeyen PHPT'li hastalarda anjiografik selektif venöz örnekleme (ASVÖ) tekniğinin lokalizasyon başarısını tespit etmek ve böylece bu hastalara MİC yapılabilmesine olanak sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Bakıröy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde Ocak 2012–Ocak 2015 tarihleri arasında lokalize edilemeyen PHPT'li 55 hasta selektif venöz örnekleme yapılanlar ve yapılmayanlar olarak ikiye ayrıldı. Hastaların sonuçları retrospektif olarak incelendi. Bulgular: ASVÖ yapılan guruptaki 20 hastadan 17'sinde (%85) venöz örnekleme ile doğru paratiroid lokalizasyonu yapılabildi ve bu hastaların %70'ine minimal invaziv cerrahi uygulandı. Lateralizasyon (sağ-sol) için PTH gradyent cut-off değeri %10 olarak kabul edildi ve hastalarda lateralizasyonun doğruluk oranı %94,1 olarak bulundu. Hastaların % 59'unda sağ sol lateralizasyonuna ek olarak süperior–inferior ayırımı da başarıldı. Tartışma: ASVÖ görüntüleme yöntemleri ile lokalize edilemeyen primer hiperparatiroidili hastalarda duyarlılığı yüksek bir yöntemdir ve bu sayede hastalara minimal invaziv cerrahi yapılabilir. Daha geniş çalışmalar sayesinde sadece sağ-sol lokalizasyonu dışında superiorinfeior lokalizasyonu hakkında da bilgi verebilecek bir yöntemdir
Özet (Çeviri)
Introduction: Primary hyperparathyroidism (PHPT) is a common condition with an incidence of 1/500 in females and 1/2000 in males. A single adenoma is responsible in the majority (80%) of cases with PHPT. The sensitivity of noninvasive diagnostic tools such as ultrasound and sestamibi scintigraphy in locating the parathyroid adenoma is more than 80%, which can be increased to 94% when these two are combined. Minimally invasive procedures are preferred in patients in whom the location of the parathyroid adenoma is clearly established in the preoperative period, whereas the others undergo bilateral neck exploration. Aim: The aim of this observational clinical study was to evaluate the success of angiographic selective venous sampling (ASVS) in locating the parathyroid adenoma in patients with PHPT in whom the other imaging modalities have failed and thereby rendering the performance of minimally invasive surgery possible. Methods: Fifty five patients who were admitted to General Surgery Clinics at Bakirkoy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital between January 2012 and January 2015 for PHPT in whom ultrasound and sestamibi scintigraphy have failed to localize the diseased gland were included to the study. Patients were divided into two groups: those who underwent ASVS and those who did not. The outcomes of patients were reviewed retrospectively. Results: Among 55 patients, 20 underwent ASVS. ASVS successfully lateralized the diseased gland in 17 patients (85%) and minimally invasive surgery could be performed in 14 patients (70%). The cut-off value of parathormon gradient is considered 10% for lateralization and the accuracy of ASVS in lateralization was 94.1%. In 11 patients (59%), the superior-inferior discrimination could be achieved in addition to lateralization. Discussion: ASVS has a high sensitivity in locating the diseased gland in patients with PHPT in whom ultrasound and sestamibi scan have failed, and thereby, rendering the performance of minimally invasive surgery possible. Further studies may reveal the role of ASVS in providing useful information about not only lateralization but also the superior-inferior discrimination.