Otojen hamstring tendonlarıyla artroskopik ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu (cross pın tekniği)
Arthroscopic reconstruction of anterior cruciate ligament (acl) with autogenous hamstring tendons (cross pin technique)
- Tez No: 422599
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER UGUTMEN, PROF. DR. FAİK ALTINTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
S.B. Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde Ocak 2001-Aralık 2004 tarihleri arasında 125 hastaya otojen hamstring tendonları kullanılarak artroskopik ÖÇB rekonstrüksiyonu yapılmıştır. Yeterli takibi yapılan 104 hasta çalışma grubumuzu oluşturmuştur. Vakalarımızdan biri hariç diğerleri erkektir. 26 hastanın sol dizine, 78 hastanın sağ dizine rekonstrüksiyon uygulanmıştır. En küçük yaş 18, en büyük yaş 43 olmak üzere ortalama yaş 31.5'tir. İlk travma ile rekonstrüksiyon arasında geçen süre ortalama 34.3 aydır. Hastaların preoperatif değerlendirilmesinde fizik muayene bulgular, hastaların ifade ettiği subjektif şikayetler, instabilite ataklarının sıklığı ve derecesi, hastanın yaşam tarzı, aktivite düzeyi, radyolojik değerlendirmeleri ile Lysholm, HSS ve IKDC değerleri esas alınarak cerrahi tedavi endikasyonu konuldu. Hastaların takip süresi en kısa 12 ay en uzun 66 ay olmak üzere ortalama 31.1 aydır. Hastaların son kontrolleri preop değerlendirmede kullanılan kriterlere dayalı olarak yapıldı. Vaka serimizin son muayenelerinde ortalama lysholm skoru 92.3 ortalama HSS puanı 90.4 IKDC değerlendirme formuna göre sonuçları A ve B olan hastaların toplamı tüm hastaların %86'sı olarak bulunmuştur. Sonuçlar literatür değerleriyle uyumlu patellar tendonla yapılan rekonstrüksiyon sonuçlarından farksızdır. Çalışma sonucunda uygun hasta seçimi ve uygun cerrahi teknikte yapılan ÖÇB rekonstrüksiyonunda otojen hamstring tendonlarının güvenli ve klinik sonuçlarının tatminkar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
We performed arthroscopic ANL reconstruction to 125 patients between january 2001-December 2004 in our department S.B Goztepe Education and Research Hospital II. Orthopedics and traumatology Clinic. 104 of 125 patients completed the determined follow-up period and compromised of study group. Except one patient all paetients in study group were male. Reconstructions were left sided in 26 patients and right sided in 78 patients.In our study group youngest patient was13 years old, oldest patient was 43 years old and mean age was 31.5 years old. Mean time interval between first trauma and reconstructions was 34.4 months. During preoperative evalautions surgical treatment indications were based on; subjective symptoms, physical examination signs, frequency and severity of instability attacks, life style and activity level of the patients, radiologic evaluations and Lysholm, HSS, IKDC scores. Shortest follow-up period was 12 months, longest follow-up period was 66 months and mean follow-up period was 31.1 months. Final evaluations were performed with the same criteria used during preoperative evaluations for surgical indications. On final evaluations mean lysholm score was 92.3,mean HSS score was 90.4. total numbers of the patients in category A and B in respect to IKDC evaluation represented % 86 of all patients. Our results were correlated with the results of studies reported and not different from those of reconstructions performed with patellar tendons. As conclusion we may say in case of proper patient selection and correct surgical technique autologous hamstring tendon use in ACL reconstruction is reliable and clinical results are satisfactory.