Üniversite akademik bilgi sistemi ve uygulaması
University academic information system and application
- Tez No: 422618
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Üniversiteler eğitim-öğretimin yanı sıra, bilimsel çalışma ve çeşitli akademik faaliyetlerin gerçekleştirildiği yerlerdir. Yapılan bu bilimsel çalışma ve faaliyet bilgilerinin üniversite bazında tek bir veritabanında düzenli bir şekilde toplanması ve bu bilgilere erişimin sağlanması bir çok açıdan fayda sağlayacaktır. Bu faydalar akademik personelin faaliyetlerinin takip edilmesi, bu konuda yöneticilere rapor ve istatistiklerin sunulması, toplanan bilgilerin internet üzerinden bir web tarama arayüzü ile sunularak bilgi paylaşımının kolaylaştırılması ve arttırılması olarak sıralanabilir. Bu faaliyetlerden Araştırma Makaleleri, Seminer Notu, Bildiri, Tez v.b. yayınların içerikleri oluşturulan web tarama arayüzü ile sunulmaktadır. Bu sayede bilgiye erişimin her noktadan sağlanması, üniversite içinde ve üniversiteler arasında bilgi paylaşımının arttırılması amaçlanmaktadır. Üniversite yöneticileri (Rektör,Rektör yardımcıları,Dekanlar,Bölüm Başkanları) yine internet üzerinden kendilerine bağlı birimlerdeki personelin yapmış olduğu akademik faaliyetleri izleyebilmektedirler. Bunların yanı sıra daha önce kağıt formlarla yapılan öğretim üyeliğine yükseltilme ve atanma başvurularında, adayların faaliyetleri ile ilgili puan bilgisinin hesaplanması ve takip edilmesi işlemleri de bilgisayar otomasyonuna geçirilmiştir. Üniversite Akademik Bilgi Sistemi yukarıdaki özellikleri sağlayacak şekilde, geniş ölçekli bir web uygulaması olarak Java (Servlet), C#, JavaScript, PL/SQL programlama dilleri ve Oracle9i Jdeveloper, Microsoft Visual Studio .NET uygulama geliştirme araçları kullanılarak Nesne-Yönelimli olarak geliştirilmiştir.Verilerin saklanacağı veritabanı yönetim sistemi olarak Oracle8i seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Universities are the places where scientific studies and several academic activities are performed in addition to educational activities. Gathering these scientific study and academic activity information in a single database and enable access to these information, will provide various benefits. Some of these benefits are ; tracking university stuffs academic activities, preparing reports and statistics to the administrators and facilitate sharing knowledge among the academic stuff. Procedure of calculating and tracking score of candidates academic activities for assignment to associate professor and professor are migrated to computer automation by this project. Contents of some of these activities like journal paper, conference paper, conference presentation are going to be stored in database and will be presented via internet by web search interface. It's aimed to make these information accessable from every point and facilitate sharing knowledge by this project. University Academic Information System application is a enterprise scale web application and developed to perform the features mentioned above. This application is developed with Java (Servlet), C#, JavaScript, PL/SQL programming languages and Oracle9i Jdeveloper, Microsoft Visual Studio .NET IDE's with Object-Oriented manner. Database selected for the system is Oracle8i RDBMS.