Bactec kan kültür sistemi ile izole edilen aerop bakterilerin identifikasyonu ve antibiyotik duyarlılık sonuçlarının değerlendirilmesi
Identification of isolated aerob bacreria by bactec blood culture system and evaluation of their antibiotic susceptibility results
  1. Tez No: 422630
  2. Yazar: ŞEBNEM NERGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERALP ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada Mayıs 2003-Nisan 2004 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Merkez Laboratuvarı'na gelen kan kültürlerinin BACTEC 9050(Becton Dickinson ,Sparks, MD, USA) sistemi ile değerlendirilmesi amaçlandı.Üreyen aerop bakterilerin antibiyotik duyarlılıkları ve identifikasyonları Sceptor (Becton Dickinson ,Sparks, MD, USA) mikrodilüsyon sistemi ile yapıldı. Toplam 1366 kan kültür örneğinin 958'inde (%70.14) üreme olmazken,408'inde (%29.86) üreme saptandı. Üreyen etkenlerin %75.00'i gram-pozitif bakteri, %17.40'ı gram-negatif bakteri, %4.65'i maya ve %2.95'i kontaminasyon olarak kabul edildi. Gram-pozitif bakteriler içerisinde en sık olarak koagülaz negatif stafilokoklar (%74.50) ve S.aureus (% 17.64) izole edildi. S.aureus suşlarının %46'sı , koagülaz negatif stafilokok türlerinin ise %72'si metisiline dirençli olarak bulundu.Vankomisin ve teikoplanin stafilokoklar için en etkili antibiyotikler olarak saptandı. Gram-negatif mikroorganizmalar içerisinde ise E.coli (% 25.35) ,Klebsiella spp. (% 23.94) ve Acinetobacter spp. (%14.08) en sık olarak izole edilen etkenlerdir.Amikasin ve imipenem gram-negatif bakteriler için en etkili antibiyotikler olarak bulunurken , ampisilline karşı yüksek oranda direnç saptandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the results of blood cultures which were incubated in BACTEC 9050 (Becton Dickinson ,Sparks, MD, USA) system in the Central Laboratory ,Dicle University Hospital ,between May 2003 and April 2004. Antibiotic susceptibility and identification of isolated aerob bacteria were made by Sceptor (Becton Dickinson ,Sparks, MD, USA) microdilution system. While no growth occured in 958 (70.14%) of total 1366 blood cultures ,408 (29.86%) were growth positive. Of the positive growth cultures;75.00 % of them were gram-positive bacteria, 17.40% were gram-negative bacteria ,4.65 % were Candida spp. and 2.95 % of them were accepted as contamination. Among all the gram-positive bacteria coagulase-negative staphylococci (74.50 %) and S.aureus (17.64 %) were mostly isolated. 42 % of S.aureus and 72 % of coagulase-negative staphylococci were found methicillin resistant. Vankomycin (100%) and teicoplanin (100%) were the most effective antibiotics for them. The most common isolated gram-negative bacteria were E.coli (25.35%) ,Klebsiella spp. (23.94%) and Acinetobacter spp. (14.08%) .Gram-negative bacteria were highly resistant to ampicillin but amikacin and imipenem were most effective antibiotics for them.