Igf-1'in (ınsülin-like growth factor-1) japon bıldırcını (coturnix coturnix japonica) embriyolarında kemik gelişimi üzerine etkileri
The effects of igf-1 on bone growth during quail (coturnix coturnix japonica) embr i̇ yonic development
- Tez No: 422635
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KOCAMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü-1'in Japon Bıldırcın Embriyolarında, omur bölgesinde, kemik gelişimi üzerine etkilerinin histolojik olarak incelenmesi amacıyla yaptığımız araştırmada, materyal olarak 40 adet döllü Japon Bıldırcını yumurtası kullanıldı. İnkübasyonun 3. günündeki yumurtaların küt uçları, %70'lik ethanol ile dezenfekte edildikten sonra bu küt uçların bir noktasından chorio-allantoic zara zarar vermeden, her bir yumurtanın albumini içerisine bir kez olmak üzere rekombinant human IGF-1 enjekte edildi. İnkübasyonun 7.ve 16. günlerinde kontrol ve rhIGF-1 uygulanan gruplardan, her gün toplanan embriyolarla histolojik preparatlar hazırlandı ve ışık mikroskobunda incelendi. Gelişim boyunca elde edilen bulgular sonucunda, inkübasyonun 7. gününde omur kemiğini meydana getirecek olan kıkırdak hücrelerinin her iki gruptada oluşmaya başladığı, ve rhIGF-1 uygulanan embriyolarda ilk kemikleşme merkezi 11. günde, kontrol grubunda ise, 12, günde tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The effects of rhIGF-1 on bone (particulary vetebrae) develoment of Japanese quails were histologically investigated during embriyonic development. Forty fertilized eggs were used. Quail eggs were injected once with recombinant human IGF-1 on embriyonic day. Prior to injection the blunt and of the egg was sterilized with 70 % ethanol and a dentall drill bit was used to create a single hole, without genetrating the chorioallantoic membrane. Embryos from bith control and rhIGF-1 injected groups during 7. th and 16. th days of invitation were collected for histological analysis with light microscopy. Ossification of thorocal bones were firs observed on 11. and 12. days for control and rhIGF-1 injected groups, respectively. Additionally, the number of chondrocyts were significantly increased in rhIGF-1injected groups compared to that of control. In conclusion, the administration of rhIGF-1 accelerated the bone formation during quail embriyonic development.