Respiratuar distres sendromlu olgularda kordon kanı insülin like growth factor-1(IGF-1), kortizol, fT4, TSH, tiroglobulin ve selenyum düzeylerinin değerlendirilmesi
Patien with respinatory distress syndrome evaluation of insulin like growth factor-1, cortisol, fT4, thyroglobulin and selenium levels in cord blood
- Tez No: 306069
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM GÜLTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada amacımız IGF-1, kortizol, fT4, TSH, tiroglobulin ve selenyumun respiratuar distres sendromu geliştiren bebeklerdeki düzeyleri ile geliştirmeyenlerdeki düzeylerini karşılaştırmaktı. Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde izlenen toplam 81 premature bebek çalışmaya alındı. Bu bebeklerin 44'ü respiratuar distres sendromu tanısı alarak hasta grubunu oluşturdu. Respiratuar distres sendromu geliştirmeyen 37 bebek ise kontrol grubuna alındı. Doğum odası ve ameliyethanede bebekler doğar doğmaz kordon kanlarından örnekler alındı. IGF-1 ve tiroglobulin RIA yöntemi ile; kortizol, fT4 ve TSH enzim immünassey yöntemi ile; selenyum ise atomik absorbsiyon yöntemi ile kan örneklerinde çalışıldı. Hasta grubunda selenyum düzeyi ortalama 65.93±29.23 ng/ml, kontrol grubunda 87.01±21.52 ng/ml olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study our aim was to compare the levels of IGF-1, cortisol, Ft4, TSH, Thyroglobulin, and selenium levels between infants who developed respiratory distress syndrome and infants without respiratory distress syndrome. 81 Premature infants under surveillance in newborn intensive care unit enrolled to the study. Of these 44 diagnosed Respiratory distress syndrome and made up the patient group, 37 infants without respiratory distress syndrome made up the control group. In birth and operation rooms blood samples are taken from the babies following the birth. IGF-1 and thyroglobulin with RIA assay; cortisol, fT4 and TSH levels with enzyme immune assay technique; selenium level is studied with atomic absorption technique are studied in blood samples. Selenium level was 65.93±29.23 ng/ml, and 87.01±21.52 ng/ml in patient group and control group respectively.