Siyah alaca süt sığırlarında laktasyon biyometrisi üzerine bir araştırma
The investigation of lactation biometry in black and white dairy cattle
- Tez No: 422637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESER KEMAL GÜRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Balıkesir'de yetiştirilen Siyah Alaca süt sığırlarının laktasyon biyometrisi dört farklı model (Üssel model, Wood modeli, Wilmink modeli ve Cobby ve Le Du modeli) kullanılarak karşılaştırılmıştır. Aylık kontrol süt verim kaydı tutulan inekler, laktasyon sırasına ve buzağılama mevsimine göre gruplandırılmıştır. Çalışmada laktasyon sırasına göre düzeltilmiş 305 günlük süt verimleri 1. laktasyon (4921 kg), 2. laktasyon (5228 kg), 3. laktasyon (5854 kg) ve 4. laktasyon (5561 kg) için hesaplanmıştır. Wood modeline ait maksimum günlük süt veriminin elde edildiği gün (Tmax), günlük maksimum süt verimi (Ymax) ve persistensi (S) değerleri sırasıyla 45.28 gün, 27.63 kg ve 6.53 olarak hesaplanmıştır. Tüm laktasyonlara bakıldığında Wilmink modeline göre hayvanların %69' u tipik laktasyon ve %31' i atipik laktasyon modeli gösterirken; Wood modeline göre %79' u tipik laktasyon ve %21' i atipik olarak bulunmuştur. Wood, Üssel, Wilmink ve Cobby Le Du modellerinde yer alan başlangıç süt verimi (a), genel ortalamaya bakıldığında her dört laktasyon için sırasıyla 17.61±1.23 kg, 25.13±0.86 kg, 25.16±0.96 kg ve 24.47±0.77 kg olarak bulunmuştur. Çalışmada kullanılan dört model için R2d değerine bakıldığında genel olarak Wood modelinde %70.22, Üssel modelde %58.39, Wilmink modelinde %67.59 ve Cobby ve Le Du modelinde ise %57.54 olarak belirlenmiştir. Bu değerlere göre en iyi uyumu Wood modelinin gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In present study, lactation biometry was compared by four different models (Wood, Exponental, Wilmink and Cobby Le Du) of Holstein cows bred in Balıkesir. Monthly control milk yield cow' s datas were classificated by lactation order and calving season. In this study, was found 305 milk yield according to lactation order; 1. lactation (4921 kg), 2. lactation (5228 kg), 3. lactation (5854 kg) and 4. lactation (5561 kg). According to Wood model Tmax, Ymax ve S values calculated 45.28 days, 27.63 kg and 6.53 respectively. According to Wilmink model %69 of cows showed typical lactation and %31 of cows showed atypical lactation. According to Wood model %79 of cows showed typical lactation and %21 of cows showed atypical lactation. The mean milk yields were calculated to four lactations periods for Wood, Exponental, Wilmink and Cobby Le Du models 17.61±1.23 kg, 25.13±0.86 kg, 25.16±0.96 kg ve 24.47±0.77 respectively. In this study was found R2d values for Wood, Exponental, Wilmink and Cobby Le Du models respectively, %70.22, %58.39, %67.59 %57.54. Wood model is the best goodness of fit model as having the highest R2d values.