Hayâlî-i gülşenî dîvânı
  1. Tez No: 422638
  2. Yazar: TÜRKAN ALVAN
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET ALİ YEKTA SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Bu çalışma 16. yüzyıl şairlerinden Ahmed Hayali-i Gülşenî'nin hayatı, sanatı, divanının transkripsiyonlu metni ve tahlilinden meydana gelmiştir. Ahmed Hayali-i Gülşenî de diğer şairler gibi edebiyatımızın geleneklerine bağlı kalmış; duygu, düşüncelerini bilinen kelime, mecaz ve mazmunlarla ifade etmiştir. Ahmed Hayali-i Gülşenî Divanı üzerine yaptığımız bu çalışma, şairin kullandığı kelimeler, üslubu ve edebî sanatları kullanışı doğrultusunda, şairi ve şairin yaşadığı dönemi anlamamıza yardımcı olacaktır. Sonuç olarak, bu tezin amacı Ahmed Hayali-i Gülşenî'nin edebi kişiliği ve eserini edebiyat dünyasına tanıtmaktır.
Özet (Çeviri)
The study consists of the life, art, the transcript and analysis of the collected poems of Ahmed Hayali-i Gülşenî who is one of the 16th century Turkish poets. Ahmed Hayali-i Gülşenî is like other poets, faithful to our literature's traditions. The poet expresses his emotions and thoughts with known words, metaphors and idioms. This study on Ahmed Hayali-i Gülşenî's collected poems helps us to understand the poet and his time of living. At this point; words, style and literary arts which he uses give us clues. In conclusion, the aim of this research work is introducing Ahmed Hayali-i Gülşenî's literary characteristic and his collected poems to literature word.