İzole mitral yetmezliğinde rijit ve fleksible ring annuloplasti tekniklerinin reküren mitral yetmezlik açısından erken dönem karşılaştırılması
Early comparison of rigid and flexible ring annuloplasty techniques in isolated mitral failure in terms of recurrent mitral failure
  1. Tez No: 658078
  2. Yazar: ÖZGE ALTAŞ YERLİKHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAAN KIRALİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
İzole mitral yetmezliğinde mitral kapak onarımı en çok tercih edilen yöntemdir. Mitral kapağın 3 boyutlu yapısı ve dinamik davranışı, yeni annuloplasti ringlerin geliştirilmesinde rol oynamaktadır. Bu tezin amacı izole mitral yetmezlik patolojisinde ring annuloplasti tekniği ile kapak onarımı yapılan hastalarda rijit ile fleksible ringlerin postoperatif erken dönemde rezidüel mitral yetmezlik (MY) açısından erken dönem sonuçlarını karşı1aştırmaktır. Eylül 2009-Nisan 2012 yilları arasında izole mitral yetmezlik nedeniyle kapak onarımı yapılan 298 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalarımız, takılan ring çeşidine göre iki gruba ayrıldı. Grup I'de (n=211, %70.8) kapak onarımı için fleksible ring kullanılırken Grup II'de (n=87, %29.2) 3 boyutlu rijit ring kullanıldı. Mitral yetmezlik etiyolojisi 162 hastada (%54.4) dejeneratif, 108 hastada (%36.2) iskemik ve 28 hastada (%9.4) romatizmal idi. Bu hastaların 31'inde (%10.4) orta ve 267'sinde (%89.6) ciddi mitral yetmezligi mevcuttu. Tüm hastalara kapak onarım işleminden sonra ring annuloplasti uygulandı. Hastaların %64.8'ine mitral kapak dışında ek girişimler uygulandı. 30 günlük operatif mortalite Grup I'de %9.2, Grup II'de %10.4 olarak saptandı. Tüm hastalara bakıldığında ölüm nedenleri 28 hastada kardiyak, 16 hastada septik multiorgan yetmezliği ve 2 hastada da serebrovasküler olay idi. Grup I'de reküren MY, 58 hastada (%27.9) saptandı ve bu hastalardan 7'si (%3.4) reoperasyona alınarak mekanik kapak replasmanı uygulandı. Grup II'de reküren MY 10 hastada (%11.49) gözlendi ve sadece bir hasta paravalvüler kaçak nedeniyle tekrardan ameliyata alınarak rekonstrüksiyon uygulandı.
Özet (Çeviri)
Mitral valve repair generally preferred as a surgical approach in isolated mitral valve disease. The 3-dimensional structure and dynamic behavior of the mitral valve plays a role in the development of a new annuloplasty rings. The aim of this study was to examine the early results of flexible and rigid ring annuloplasty in terms of residual mitral regurgitation (MR) in patients undergoing mitral valve repair. From September 2009 to April 2012, 298 patients with isolated mitral valve insufficiency, who underwent mitral valve repair, were analysed. Our patients were divided into two groups according to the type of the ring. The flexible annuloplasty ring was inserted in group I (n=211, 70.8%) and saddle shape rigid ring was inserted in group 11 (n=87, 29.2%) for mitral valve repair. The etiology of mitral regurgitation was degenerative in 162 patients (54.4%), ischemic in 108 patients (36.2%) and rheumatic in 28 patients (9.4%). Of these patients, 10.4% (n—31) had moderate, 89.6% (n=267) had severe MR. All patients received an annuloplasty ring following the repair process. 64.8% of the patients were performed additional procedures beside mitral valve repair. 30-day mortality was 9.2% in group I and 10.4% in group II due to low cardiac output syndrome (n=28), septic multi-organ failure (n=16) and neurological incident (n=2). Recurrent MR was established in 58 patients (27.9%) in group I where as 10 patients (11.4%) in group II. Seven patients (3.4%) were reoperated and received mechanical valve replacements in group I. Only 1 patient was reoperated due to detachment of the ring and required reconstruction.