Çamaltı tuzlasından izole edilen mikrofungusların karakterizasyonu
Characterization of microfungi isolated from Çamalti saltern
- Tez No: 422758
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA İLHAN, DOÇ. DR. RASİME DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, İzmir Çamaltı Tuzlası'ndan elde edilmiş, morfolojik ve moleküler yöntemler ile tanımlanmış olan 48 farklı mikrofungus izolatının karakterizasyonunun yapılmasıdır. Çalışmada 13 Penicillium, 13 Aspergillus, 7 Cladosporium, 3 Alternaria, 2 Trichoderma, 2 Chaetomium ve birer Fusarium, Acremonium, Biscogniauxia, Phomopsis ve Arthrinium türü incelenmiştir. Çalışmada izolatların farklı kültür koşullarındaki koloni morfolojisindeki özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla % 8, 16 ve 24 NaCl derişimi ve 17, 27 ve 37 oC'de inkübasyon sıcaklığı uygulanmıştır. İncelenen her bir izolat için söz konusu koşulların cins ve tür seviyesinde ayrım yapılmasında potansiyel sahibi olduğu belirlenmiştir. Çalışma kapsamında incelenen izolatların kimyasal karakterizasyonu için ince tabaka kromatografisi ile sekonder metabolit profilleri incelenmiştir. İlaveten aflatoksin ve okratoksin A üretme yetenekleri belirlenmiştir. Metabolit üretimi için mikrofunguslar Yeast Ekstrakt Sukroz Agar ortamında geliştirilmiş ve CAMAG HP-TLC kullanılarak 365 nm'de değerlendirilmiştir. Söz konusu 48 izolatın aflatoksin ve okratoksin A üretmediği, Rf 0,36 – 2,02 arasında değişen en az 2 en fazla 10 farklı metabolite sahip oldukları belirlenmiştir. İzolatların DPPH yöntemi ile serbest radikal süpürücü etkileri de değerlendirilerek % inhibisyonları belirlenmiştir. En yüksek aktivite % 65 inhibisyon ile Aspergillus clavatus belirlemiş olup Cladosporium cladosporioides (%60) tarafından takip edilmiştir. Sonuç olarak elde edilen tüm karakterizasyon verileri ile incelenen izolatların morfolojik ve kimyasal özelliklerine ait geniş bir veri tabanı oluşturmuştur. Böylece temel düzeyde bir kültür koleksiyonu oluşturulmuş olmasıyla birlikte geliştirilmesi için ilave çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is characterization of 48 different microfungal isolates that were isolated and identified with molecular methods from Çamaltı/İzmir. Totally, 13 isolates belong to Penicillium, 13 Aspergillus, 7 Cladosporium, 3 Alternaria, 2 Trichoderma, 2 Chaetomium and 1 isolate belong to Fusarium, Acremonium, Biscogniauxia, Phomopsis and Arthrinium genera have been determined. Properties of colonial morphology have been investigated under the different cultural conditions. For this of aim, 8%, 16%, 24% NaCl concentrations and 17, 27, 37 oC incubation temperatures have been used. For each isolates, used cultural conditions showed a potential for distribution at genus and species level. Thin layer chromatography has been used for chemical characterization of investigated isolates. In addition, aflatoxins and ochratoxin A producing properties have been analyzed. For producing metabolites, microfungi have inoculated Yeast Extract Sucrose Agar and evaluated under 365 nm with HP-TLC (CAMAG). As a result, it was determined that all of the isolates do not produce to investigated mycotoxins and produced to 2 – 10 different metabolites between 0.36 – 2.02 RF values. Antioxidant activity potential of all isolates have been evaluated as inhibition percentage. Aspergillus clavatus was determined as the best isolate with 65% inhibition and was followed by Cladosporium cladosporioides (60%). As a result of the study, a wide range database has been obtained about morphological and chemical properties of isolates. Thus, the basic culture collection have established but, the further studies needs to enlarge this collection.