Sıçanlarda torsiyon / detorsiyon modeline bağlı olarak oluşturulan testis hasarına karşı ferulik asitin etkisi
Effects of ferulic acid against testicle damage generated related to torsion/detorsion model in rats
  1. Tez No: 422757
  2. Yazar: UYGAR SAÇIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ERBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Amaç: Deneysel testis torsiyon/detorsiyon modelinde Ferulik asitin testis üzerinde yaptığı etkileri ışık mikroskobik ve biyokimyasal düzeyde inceleyen çalışmaya literatürde rastlanılmamıştır. Bu nedenle deneysel modelimizin etkisinin incelenmesi planlanmıştır. Metod: Çalışmada deney grupları aşağıdaki gibi düzenlenmiştir. 1.GRUP. Kontrol Grubu: Anestezi altındaki deneklerin sol testisleri alındıktan sonra bütün denekler sakrifiye edildi. 2. GRUP. Etil Alkol Grubu: Bu grupta deneklere 200µl Etil Alkol i.v olarak verildi. 2. Saatin sonunda sol testisler alınarak deney sonlandırıldı. 3. GRUP. Torsiyon Grubu: Bu gruptaki deneklere iki saat torsiyon işlemi uygulandı ve ikinci saatin sonunda sol testisler alınarak deney sonlandırıldı. 4. GRUP. Torsiyon/Detorsiyon Grubu: Bu gruptaki deneklere iki saat torsiyon işleminden sonra iki saat detorsiyon yapıldı. 4. saatin sonunda sol testisler alınarak deney sonlandırıldı. 5. GRUP. Torsiyon/ FA /Detorsiyon Grubu: Bu gruptaki deneklere iki saat torsiyon uygulandıktan sonra (100mg/kg) Ferulik Asit 200µl etil alkol içinde çözündürülerek i.v olarak verildi. Sonra iki saat detorsiyon işlemi uygulanıp sol testisler alındı ve deney sonlandırıldı. Histolojik incelemeler için Hematoksilen & Eozin ve Periyodik Asit Schiff immünohistokimyasal olarak; Tunel, Aktif Kaspaz-3, INOS ve MPO boyamaları yapıldı. Biyokimyasal incelemeler için SOD, GSH, GPx ve MDA düzeyleri incelendi. Bulgular: H&E ve PAS boyama yöntemi ile hasar gruplarında; bazal membran ondülasyonu, bazal membran incelmesi, germ epitel dejenerasyonu ve intertisyal alanda kan hücrelerinin olduğu gözlenmiştir. Ferulik asit verilen deneklerde bu histolojik bulguların olmadığı ya da kontrol grubuna yakın olduğu izlendi. Immünohistokimyasal olarak Tunel, Aktif Caspaz 3, İNOS ve MPO kitleri kullanılmıştır. Kontrol grubuna göre hasar gruplarında apoptotik hücre sayısı anlamlı derecede artarken, pozitif reaksiyon gösteren hücrelerin sayısı azalmıştır. Ferulik asit uyguladığımız T/D-F grubunda ise hasar gruplarına göre apoptotik hücre sayısında anlamlı derede azalma pozitif reaksiyon gösteren hücrelerde ise anlamlı derecede artma olduğu gözlenmiştir. Guruplar arası fark anlamlıdır. Biyokimyasal olarak SOD, GPx, MDA ve GSH kitleri kullanılarak ölçüm yapılmıştır. Ölçümlerde kontrol grubuna göre hasar grupları ve tedavi grubunda değerlerin azladığı görülmüştür. T/D-F grubundaki değerlerin hasar gruplarına göre SOD azalışı ve MDA artışı anlamlı GPx ve GSH için anlamsız olduğu belirtilmiştir. Sonuç: Torsiyon modeli ile oluşturulan testis hasarına yönelik testisin intertisyal alanında ve tübüllerde meydana gelecek olan hasarları ve germ hücre apoptotzunun ferulik asit tedavisi ile ortadan kaldırılabileceğini göstermiş olduk. Ferulik Asitin'in uygulanmasının bu hasara karşı ilk olarak serbest radikallerin azalmasına neden olduğu SOD ve GSH gibi antioksidanların artışına neden olarak da testis hasarına bağlı gelişen oksidan/antioksidan dengesinin olumlu yöne döndüğü izlenimini edinildi.
Özet (Çeviri)
Objektive: Study examining the effects of Ferulic acid on testis in light microscopic and biochemical levels in experimental testis torsion/detorsion model has not been seen in the literature. For this reason it is aimed to investigate the effect of our experimental model. Method: Experiment groups are arranged within this study as the following. 1st GROUP. Control Group: After the removal of left testis of the experimental subjects under anesthesia all the experimental subject were sacrificed. 2nd GROUP. Ethyl Alcohol Group: 200µl Ethyl Alcohol was given intravenously to the experimental subjects of this group. At the end of the 2nd hour left testis were removed and the experiment was terminated. 3rd GROUP. Torsion Group: During two hours torsion processes was applied to the experimental subjects of this group and at the end of the two hours left testis were removed and the experiment was terminated. 4th GROUP. Torsion/Detorsion Group: During two hours torsion processes was applied to the experimental subjects of this group and at the end of the fourth hour left testis were removed and the experiment was terminated. 5thGROUP. Torsion/ FA /Detorsion Group: After applying two-hour torsion process to the experimental subjects of this group (100mg/kg) Ferulic Acid was dissolved in 200µl ethyl alcohol and applied intravenously. Then during two hours detorsion processes was applied and left testis were removed and the experiment was terminated. For Histological examinations; Hematoksilin & Eosin and Periodic Acid Schiff stating were made, for immunohistochemical examinations ;Tunnel, Active Kaspaz-3, INOS and MPO staining were made. For biochemical examinations SOD, GSH, GPx and MDA levels were examined. Results: By H&E and PAS staining method; basal membrane ondulations, basal membrane thinning, germ epithelial degeneration and blood cells in interstitial area were observed in damage groups. It is observed in experimental subjects that were given Ferulic Acid that these histological findings were absent or they were close to the control group. As immunohistochemical kits; Tunnel, Active Caspaz 3, İNOS and MPO kits were used. As compared to control group apoptotic cell number has increased meaningfully and cells showing positive reaction have decreased meaningfully in damage group. In T/D-F group that we applied Ferulic Acid there is a meaningful decrease in apoptotic cell number compared to damage group and there is meaningful increase in cells showing posit if reaction. The difference between the groups is meaningful. Measurement was made biochemically by using SOD, GPx, MDA and GSH kits. It is seen during the measurements that as compared to control group values decreased in damage groups and treatment groups. The increase in T/D-F group values compared to damage groups, it is meaningful for SOD and MDA but meaningless for GPx and GSH. Conclusion: We showed that damages and germs cell apoptosis to be occurred in the interstitial area of testis and tubules in relation to the testis damage created by torsion model could be eliminated with ferulic acid treatment. It is observed that using Ferulic Acid first of all caused decrease of free radicals against this damage and increase of antioxidants such as SOD and GSH thereby the oxidant/ antioxidant balance developed due to testis damage became positive.