Kırım-kongo kanamalı ateşi (kkka) olan hastalarda trombin düzeylerinin apopitotik belirteçler ile korelasyonunun incelenmesi
Investigation of the correlation between thrombin levels and pro-apoptotic markers in crimean-congo hemorrhagic fever (cchf) patients
- Tez No: 422760
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) son zamanlarda ülkemizde de sık görülen, ölümle sonuçlanabilen ciddi bir hastalıktır. Hastalık genellikle Hyalomma cinsi kenelerin ısırmasıyla bulaşır. Klinik ani yükselen ateş, halsizlik, miyalji, bulantı-kusma ile başlar, ağır vakalarda kanamalar görülür. Trombositopeni değişmez laboratuvar bulgusudur. Ayrıca AST, ALT, LDH, CK enzimlerinde yükseklik, PT, APTT gibi hemostaz testlerinde uzama görülür. KKKA'nın patogenezi tam olarak aydınlatılamamıştır. KKKA hastalarında apoptozis belirteçlerinden bazılarının arttığı tespit edilmiştir. Örneğin kaspaz 3, sFasL, Perforin gibi. Hem prokoagülan hemde anti-koagülan fonksiyon gösteren ve kısa yarı ömürlü bir serin proteaz olan Trombinin yüksek konsantrasyonlarda birçok hücrede apoptozisi uyardığı gösterilmiştir Bizde bu çalışmamızda KKKA tanısı alan hastalarda trombin düzeylerinin apopitotik belirteçler ile korelasyonunu araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız KKKA tanısı alan 44 hasta ve aynı sayıdaki hasta grubu ile benzer yaş ve cinsiyete sahip sağlıklı erişkin gönüllülerden oluşturuldu. KKKA olduğu düşünülen hastaların tanıları, KKKA referans laboratuvarında (Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü) serolojik testler ELISA (IgM) ya da PCR testleri tarafından teyit edilmiştir. Hasta ve kontrol grubunda trombin, kaspaz 3 ve kaspaz 7 düzeyleri ELISA (Enzim bağlı immunosorbent test) ile bakıldı. Sonuçlar SPSS Versiyon 11.5 bilgisayar programında analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Crimean-Congo hemorrhagic fever (CCHF), commonly seen in our country recently, is a serious disease that could be fatal. The disease is usually transmitted by the bite of ticks of the genus Hyalomma. Clinical symptoms of CCHF such as sudden fever, malaise, myalgia, nausea, vomiting are accepted as acute phase symptoms and bleeding is seen in severe cases. Constant Thrombocytopenia is one of the important laboratory findings. In addition, liver enzymes including AST, ALT, LDH, and CK are elevated and hemostasis tests (PT and APTT) are prolonged. The pathogenesis of CCHF is not fully understood. Increased profiles in some of apoptosis markers such as Caspase 3 and perforine in CCHF patients are reported in previous studies. Thrombin (which belongs serine protease family, has pro-coagulant and anti-coagulant functions, with short half-live) has been shown to induce apoptosis in many cells at high concentrations. In this present study, we aimed to investigate the correlation between apoptotic markers (Caspase 3 and 7) and thrombin levels in CCHF patients. Materials and methods: In present study, we used blood sera which were collected from CCHF diagnosed patients (n=44) and healthy adult volunteers with similar age and gender (n=44) as materials. CCHF disease was diagnosed by serological testing (ELISA, IgM) and confirmed by PCR in a reference laboratory (Refik Saydam Hygiene Institute). Serum levels of thrombin, caspase 7 and caspase 3 were measured by ELISA tests. Statistical analyzes of data were done by using SPSS® for windows (version 11.5).