Primer psikiyatrik tanısı olan hastalarda psikosomatik araştırmalar için tanı ölçütleri (dcpr)
Diagnostic criteria for psychosomatic research syndromes in patient with primary psychiatric disorder
  1. Tez No: 422773
  2. Yazar: MAHMUT GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET COŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Somatoform Bozukluklar ve Psikosomatik Tıp Psikiyatrinin en tartışmalı alanları arasındadır. Hem kategorizasyon hem de tedavi süreçlerinde sorunlarla karşılaşılmaktadır. Mevcut sınıflama sistemleri bu konuda beklentileri karşılamamaktadır. Bu nedenle uluslarası bir çalışma gurubu tarafından DCPR kategorizasyonu geliştirilmiştir. DCPR 12 sendromu sorgulamaktadır ve eşik altı durumları saptama, fiziksel hastalığı olanlarda öngörü de bulunabilme gibi durumlarda daha işlevsel olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Bu araştırmanın temel amacı fiziksel hastalığı olmanın ve psikotik bozukluk tanısı almış olmanın DCPR sendromlarına etkisini değerlendirebilmektir. Çalışmaya psikiyatri servisinde yatmakta olan toplam 200 hasta alınmıştır. Hastalara DS-14 ölçeği verilerek kendilerinin doldurması istenmiştir. BPRS puanlaması ve DCPR sendromlarının taranması araştırmacılar tarafından yapılmıştır. Çalışmaya alınan bireylerin demografik verileri incelendiğinde hem fiziksel hastalığı olanlar ve olmayanlar, hem de psikotik bozukluk tanısı alanlar ve almayanlar olarak dengeli bir biçimde kategorize edilebildikleri görülmüştür. Sonuçlar incelendiğinde fiziksel hastalığı olanlar ile PHİFSS sendromu arasında istatistiksel olarak anlamlı sonuç elde edilmiştir. Birinci derece yakınlarında fiziksel hastalığı olanlarla DCPR sendromları arasında anlamlı bir ilişkiye ulaşılamamıştır.Herhangi bir Psikotik Bozukluk tanısı alanlara Tanatofobi ve Israrlı Somatizasyon sendromları dışında diğer sendromlar arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Herhangi bir Psikotik Bozukluk tanısı almış olanlarla olmayanla arasında Tip D kişilik açısından anlamlı fark bulunamamıştır. Tip D kişiliği pozitif olan bireylerinde BPRS puanlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Tanatofobi, Demoralizasyon ve Fobik Bozukluk sendromlarının görüldüğü bireylerde BPRS puanlarının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Somatoform Disorders and Psychosomatic Medicine are among the most controversial topics of psychiatry. Problems are encountered in both categorization and treatment processes. Present classification systems are unable to meet the expectations in this subject. Thus, DCPR categorization was developed by an international study group. DCPR interrogates 12 syndromes and there are studies suggesting that it is more functional in circumstances such as determining subthreshold conditions and making predictions in those who have physical diseases. The main objective of this study is to assess the effect of having a physical disease and having been diagnosed with a psychotic disorder on DCPR syndromes. A total of 200 patients hospitalized in psychiatry inpatient clinic were included in the study. The subjects were given the DS-14 scale and were asked to fill it out by themselves. BPRS scoring and scanning of DCPR syndromes were done by the researchers. An examination of the demographic data of the individuals included in the study revealed a balanced distribution both between those who do and do not have a physical disease and those who were or were not diagnosed with psychotic disorder. Statistically significant results were obtained between those who have a physical disease and functional somatic symptoms secondary to psychiatric disorders syndrome. There was no statistically significant correlation between those who have a physical disorder among first degree relatives and DCPR syndromes. There was no significant relation in those diagnosed with any psychotic disorder except for thanatophobia and persistant somatization syndromes. Considering type D personality, there was no significant difference between those who were diagnosed with a psychotic disorder and those who weren't. BPRS scores were higher in those positive for type D personality. BPRS scores were also higher in individuals with thanatophobia, demoralization and phobic disorder.